Tag Archives: истражување

seks

Истражување: Сексот го зголемува ризикот од срцев удар!

Физичката преоптовареност, вклучително и сексот, ги зголемуваат шансите за срцев удар, и ова особено важи за оние кои не спортуваат редовно, се вели во новата анализа, цитирана од порталот „Блиц“. Екипа...
cigari

Половина од македонските граѓани пушат цигари

Намалување на трендот на пушењето кај тинејџерите од 13 до 15 години и зголемување на бројот на пушачите од 15 до 64 години во однос на минатите години покажуваат податоците од истражувањето на Институтот...
pivo1

Зошто секогаш пиеме повеќе од едно пиво?

Дури и без опивачкиот ефект на алкохолот, вкусот на пивото го засилува лачењето допамин во мозокот, се вели во новото истражување на Универзитетот во Индијана, на коешто се повикува „Дејли Меил“. Допаминот,...
kuce zemjotres

Докажано: Kучињата можат да „зборуваат” со луѓето

Кучињата имаат изненадувачка способност со своето однесување и лаење да им кажат на луѓето што сакаат, покажа едно истражување. Жените биле подобри од мажите во препознавањето на знаците кога кучето...
nasilstvo

Лани во Македонија најмногу пријави имало за психичко насилство

По околу 1.000 лица годишно во изминатите три години се јавиле на СОС Линијата 15-315 да пријават семејно насилство. Во текот на минатата година 51 процент од нив пријавиле психичко насилство, 22 физичко, 23...
cokoladaaaaa

Која нација јаде најмногу чоколадо?

Количините на потрошено чоколадо се зголемени за 13 отсто во Индија. Друга земја во која има раст на продажбата на чоколадо е Полска и тоа за два проценти. Во Русија, Кина и Бразил има пад од шест отсто. Во...
pienje alkohol

Алкохолизмот им причинува повеќе проблеми на жените отколку на мажите!

Научници од Универзитетот во Бостон и од една болница во Масачусетс тврдат дека алкохолизмот причинува поголеми проблеми на женскиот, отколку на машкиот мозок и психа. Системoт за регулирање на емоциите...
velosiped

Ако одите со велосипед на работа ќе имате помал ризик од срцеви заболувања!

Истражувањето кое вклучувало 250 илјади луѓе утврдило поврзаност на редовното возење со велосипед и речиси половина помалиот ризик од срцеви заболувања или развивање на рак. Петгодишната студија исто...
trcanje

Трчањето го продолжува животот!

Научниците од Универзитетот на Ајова тврдат дека еден час трчање го продолжува животот за седум часа, без разлика на брзината на трчање и предвидените километри. Ова истражување е базирано на студија...
jogurt

Јогуртот штити од рак на дојка!

Истражувањето покажало дека жените кои често конзумираат јогурт имаат за 39 проценти помали шанси да добијат рак на дојка. Неколкумина научници неодамна направиле истражување како одредени млечни...