Tag Archives: канабис

kanabis ulje

Скопјанец нелегално произведувал и продавал масло од канабис

Триесет и осумгодишниот скопјанец М.К.(38) неовластено набавувал марихуана и произведувал масло од канабис, кое ги продавал на уживатели од Скопје и Струга. Министерството за внатрешни работи денеска...
anabolici

Бугарските тинејџери први во Европа според употреба на анаболици

Младите Бугари, на возраст од 15 и 16 години, се први во Европа според употреба на анаболици, соопшти денеска во Варна претставникот на Националниот фокусен центар, Антонија Банчева, претставувајќи...
kanabis

Зелено светло за медицински канабис и во БиХ

Експертска работна група, формирана од Советот на министери на БиХ, даде „зелено светло“ за употреба на канабис во медицински цели, објави синоќа „Независне новине“. Тоа го соопшти членот на оваа...
simpozium

За пациенти со рак, епилепсија, ХИВ и мултиплекс склероза достапно масло од канабис со рецепт

На пазарот во Македонија за медицински цели се достапни четири различни формулации на препарати од коноп за индикации како малигни заболувања, мултиплекс склероза, хив и тешки епилептични синдроми,...
maslo od kanabis

Појако масло од канабис за малигни заболувања од понеделник во македонските аптеки

Од понеделник, 29ти Август, во аптеките низ Македонија во продажба, ќе се најде и медицинското маслото од канабис во концентрации со тераписко дејство. Станува збор за препаратот „каноил канц“, маслени...
kanabis ulje

Едукација на докторите за правилна примена на маслото од канабис

Матичните лекари се едуцираат за правилната примена на маслото од канабис во лекувањето на пациентите, со цел да се помогне во нивното лекување и дали воопшто ќе имаат потреба од консумација на истото. Здружението...
droga narkoman

Од дрога зависни 29 милиони луѓе во светот

Бројот на возрасни луѓе зависни од дрога, за првпат се зголеми во изминатите шест години, и денес речиси 29 милиони луѓе се во таа категорија, наведува Канцеларијата на ОН за борба со дрога и криминал. Во...
kanabis ulje

Од денеска масло од канабис без рецепт во македонските аптеки

Од денеска, во аптеките низ државата е достапно масло од канабис кое се издава без лекарски рецепт (и содржи количина на THC помалку од 0,2 %, а со две различни концентрации на CBD – од 5% и 7%), информираше преку...
drogaa

Над 88 милиони луѓе во ЕУ користеле дрога

Расте бројот на корисници на канабис во Европа,  интересот за екстазите се намалува, додека онлајн трговијата се развива. Ова се главните наводи од годишниот извештај на Европскиот центар за мониторинг...
medicinska marihuana

Од идната недела масло од канабис може да се купи во македонските аптеки

Масло од канабис со низок процент на психотропна супстанца од следната недела ќе се најде во слободна продажба во аптеките. Може да го купи секој без лекарски рецепт. Останиот препарат кој е со појако...