Tag Archives: клиника

taravari poseta

Таравари секоја недела ќе посетува по една здравствена установа – Денеска беше во матичната Клиника за неврологија

Утринска работна средба со колегите од Клиника за неврологија Министерот за здравство д-р Арбен Таравари, заедно со заменик министерот, д-р Гоце Чакаровски денеска имаа работна средба со колегите од...
hakirana klinika

Хакерски напад врз Клиника за пластична хирургија – Пациентите уценувани

Властите во Литванија соопштија дека повеќе од 25.000 приватни фотографии и лични податоци се обелоденети денеска откако е извршен хакерски напад врз клиники за естетска хирургија. Полицијата соопшти...
metadon

Кражба на метадон од психијатриска клиника вреден над 1,6 милиони евра

Непознати лица украле од псијихатриска клиника во Нови Сад метадон во вредност од над 200 милиони динари (1,6 милиони евцра), јави денеска српската националната телевизија РТС, посочувајќи дека податоците...
detska klinika

Магливото и влажно време ја наполни Клиниката за детски болести – Најзастапени хронични бронхити и пневмонии

Загадениот воздух и маглата кој е присутна со денови ја наполни Клиниката за детски болести со болни деца. И додека во оваа установа пред новогодишните празници немаше слободен кревет поради грипот...
kardiohirurgija

За 15 пати зголемен бројот на операции на Државната кардиохирургија

За 15 пати е зголемен бројот на операции на државната кардиохирургија. Ако во 2014 кога клиниката почна со работа имало околу 30-тина интервенции минатата година во оваа здравствена установа направени...
bebe-inkubator

За три проценти зголемен бројот на предвремено родени бебиња – Најмалото имало само 600 гр

Од минатата година досега за три проценти е зголемен трендот на предвремено родени бебиња. Меѓу причините за предвременото породување се возраста на мајката, ако таа е на вештачки начин оплодена, нередовното...

Тодоров: На сите хронично болни до врата им беа носени лекови

Од понеделник ќе се започне со дератизација, а покрај тоа се преземаат сите потребни мерки за де се превенира ширење на заразни болести, вели вицепремиерот и министер за здравство Никола Тодоров во...
irina bogdanova

Летото тројно зголемен боојот на инфекции на очите

Летото тројно е зголемен бројот на пациенти со инфекции на очите. Извор на заразата се базените и неистечните води. На Клиниката за очни болести помош бараат и млади и стари. Лекарите велат дека сите...
pubertet

Деца на пет години во пубертет – На Детската клиника има четириесетина случаи на предвремен пубертет

Четириесетина деца со предвремен пубертет во моментот се пациенти на Клиниката за детски болести. Повеќето се на возраст од пет и шест години и најголем број од нив се женски. На одделот за ендокринологија...
fejsbukkk

Во Алжир отворена Клиника за одвикнување од Фејсбук

Во Алжир е отворена клиника за зависници од Фејсбук, поради страв дека разни екстремистички исламистички групи би можеле да им го „исперат мозокот‟ на корисниците. Приватната клиника е отворена...