Tag Archives: коса

kosa mienje

Кога се нанесува регенератор при миење на коса?

Поголемиот број девојки при миењето на коса најпрво нанесуваат шампон, а на крај регенератор. Но, малкумина знаат дека подобро е редоследот да е обратен. Жените би требало да ја мијат косата така што...
najdolga kosa

Рекорд: Литванка има 230 сантиметри долга коса

Литванката Алија Насирова не се потстрижила цели 20 години и сега нејзината коса е долга 230 сантиметри, а тешка два килограма. – Косата ми е потешка од нашата мачка, вели Алија која почнала да ја пушта...
donald tramp

Американски лекар тврди: Поради лекот за простата Доналд Трамп има таква косата

Американскиот лекар Харолд Борнстајн за весникот „Њујорк Тајмс“ изјави дека тајната на косата на новиот претседател на САД, Доналд Трамп, е во лекот за простата што тој го користи. Трамп (70) подолго...
sol shampon

Солта спас за мрсна коса и за мазни нозе

Освен што ја користиме солта за приготвување на јадења, таа може да послужи и во бројни рецепти од природната медицина. Исто така солта можете да ја додадете во вашите омилени козметички производи и...
kosa

Како да добиете блескава коса?

Еднаш во неделата на кожата на главата и по целата должина нанесете билно масло (бадемово, арганово, од сусам, кокосово) или било каква мешавина по ваш избор. Потоа замотајте ја косата со најлонска фолија...
kosa

За сјајна и мека коса јадете печурки!

Внесувањето на квалитетни намирници во организмот е клуч за здравјето на организмот, а балансираната исхрана ви помага не само да го засилувате организмот, туку и да одржувате здрава линија. Ако сакате...
kosa

Кокосовото масло ја зајакнува косата

Кокосовото масло е полно со добри масни киселини и витамини кои поволно влијаат на здравјето и изгледот на косата. Еве што треба да направите за косата побрзо да ви расте и да зајакне. Земете малку кокосово...
oko

Лек кој го подобрува видот и ја зајакнува косата

Овој напиток го подобрува видот, а ќе забележите големо подобрување во изгледот и на вашата кожа. Меѓутоа, неверојатен ефект на овој лек ќе ја направи вашата коса го зголемен волумен. Посебни состојќи: -200...
kosa

Паѓањето на косата може да значи проблеми со штитната жлезда

Ако после миење на косата или после чешлање видите многу влакна во кадата или на подот, немојте веднаш да кревате паника – тоа е сосема нормално. „Секој човек просечно губи измеѓу 60 и 100 влакна секој...
pobeluvanje na kosata

Природен пијалок против белите влакна

Пијалок кој ефикасно ја враќа природната боја на косата: Ова се потребните состојки за овој неверојатен пијалок: 200 грама ленено масло 4 лимони 3 чешниња лук (мал) 1 килограм мед Метод на приготвување: Ставете...