Tag Archives: куманово

voda

Зголемена потрошувачка на вода во Куманово

Дневната потрошувачка на вода во Куманово просечно, последниве денови изнесува од 330 до 350 литри вода во секунда, информираа денеска надлежните од јавното претпријатие „Водовод”. Високите температури...
race-stari

Кумановските пензионери ќе им помагаат на болните членови на здружението

Кумановското здружение на пензионери наскоро започнува со нов проект за помош и поддршка на нивните членови кои се сами и кои имаат здравствени потешкотии, информираше денеска претседателот на локалното...
direktor bolnica kumanovo

Во Новата година, најавени нови инвестиции во кумановската општа болница

Директорот на Кумановската општа болница Ариф Латифи денеска најави нови инвестиции во оваа јавна здравствена установа. За годинава планирана е изградба на нов објект за физикална терапија, објект...
grip

За една недела 128 болни од грип во Куманово

Во Центарот за јавно здравје Куманово во последните седум дена се регистрирани 128 заболени од грип, информираа денеска таа установата. Од почетокот на сезоната од октомври, досега, евидентирани се...
nasilstvo

Лани само во Куманово пријавени 115 случаи на семејно насилство

Во Куманово лани се евидентирани 115 случаи на семејно насилство. Во над 95 проценти од овие сучаи жртви на насилството биле жени, нешто помал број деца и во незначителен број мажи, посочија надлежните...
kumanovo-ambulanta

Отворена амбуланта за мигранти во кумановската болница

Поранешниот простор каде што беа сместени хируршките амбуланти во кумановската Општа болница, целосно е реконструиран и опремен со средства во висина од 100.000 евра обезбедни од Банката за развој при...
Gradinka_1

Куманово ќе дoбие две нови градинки за уште 130 деца

Во општина Куманово планирани се две нови градинки. За едната постапката е веќе почната, но има одредени формални пречки бидејќи компаниите дале нешто повисока понуда од претходно планираната. Се бараат...
gruevski

Груевски: Годинава изградба на ургентен центар во Куманово

За десетина дена ќе почне постапка за избор на изведувач на градежните работи за изградба на ургентен центар во Куманово и согласно ветеното градбата да почне годинава, изјави денеска претседателот...
povredeni soobrakajkaa

Пешак загинал во сообраќајна несреќа во Куманово

 Едно лице загина, откако во него удрил автомобил во кумановската населба „Иго Тричковиќ“, соопшти полицијата. Несреќата се случила во 16:10 часот на регионалниот пат Куманово-Свети Николе во близина...
soobr motor

Тешко повреден возач на мотор во сообраќајка во близина на Куманово

Возач на мотор е тешко повреден во сообраќајна несреќа што се случи вчера во 17.20 часот во Кумановско, соопшти денеска полицијата. Турскиот државјанин, 34 годишниот Е.А, кој управувал мотоцикл „јамаха“,...