Tag Archives: лекар

ustaa

Бојата на усните покажува дали итно треба да одите на лекар!

Усните треба природно да имаат розова до темнорозова боја, а сите останати нијанси говорат за одредени тегоби во телото. Бледорозови Ако усните се бледи, речиси во бојата на кожата, тоа е знак број еден...
moj termin

МојТермин: Лани здравствена услуга користеле 96 проценти од македонските граѓани

Управата за електронско здравство континуирано функционира и постојано се стреми кон надградба и доусовршување на системот „МојТермин“. Во 2016 година во системот се креирани 9 милиони упатувања за...
mito

Во еден ден земал мито од 19 пациенти – Уапсен лекар во Романија

Лекар во романскиот град Синаја беше уапсен откако во еден ден зел вкупно 19 поткупи, јавија локалните медиуми. Вкупната вредност била 8.500 леи (1.880 евра). Парите ги добил главно од луѓе кои примале инвалидска...
pritisok

Анализа: За што најчесто граѓаните оделе на лекар во јануари во Македонија?

Поради покачен крвен притисок македонските граѓани најчесто оделе на лекар во јануари. Податоците од Мој термин покажуваат дека матичните лекари со оваа дијагноза имале над 204.000 пациенти. На истите...
donald tramp

Американски лекар тврди: Поради лекот за простата Доналд Трамп има таква косата

Американскиот лекар Харолд Борнстајн за весникот „Њујорк Тајмс“ изјави дека тајната на косата на новиот претседател на САД, Доналд Трамп, е во лекот за простата што тој го користи. Трамп (70) подолго...
fzom

ФЗОМ исконтактирал над 65.000 хронично болни и ги потсетиле да одат на лекар

Реализацијата на проектот на Владата на Република Македонија, „Фондот се грижи за хроничните болни“ се одвива според планираната динамика. Фондот преку телефонски јавувања, смс пораки и е-пошта досега...
srcev-udar

Како пред време да препознаете срцев удар – Ова се симптомите

Стресот, нездравата исхрана и брзиот живот значително допринесуваат за еден од главните причинители на смрт во 21 век. За среќа постојат начини симптомите на време да се препознаат и да се промени фаталниот...
pritisok

Од 1 август рурална амбуланта за селата Пештани, Трпејца и Љубаништа

Од 1 август стартува со работа руралниот лекар во Пештани, најави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за време на средби со жителите на туристичката населба Коњско при денешната посета на Охрид. –...
pritisok

Секој четврти возрасен Македонец страда од висок притисок

Секој четврти човек од 10 возрасни лица, односно помеѓу 250 илјади до 300 илјади граѓани во Македонија, според податоците на Асоцијацијата за хипертензија во Македонија, имаат покачен висок притисок. Ова...
semeen

Денеска е Светски ден на семејниот лекар

Во организација на Здружението на лекари по општа и семејна медицина на Македонија, а во соработка со Асоцијацијата за хипертензија на Македонија, денеска на платото пред Спомен куќата на Мајка Тереза...