Tag Archives: население

begalcii

Проект за подигнување на свеста за правата и потребите на бегалците

Почна со имплементација проектот „Бегалец сега – човек секогаш“, чија цел е подигнување на свеста на јавноста за бегалците, нивните права и потреби. Проектот е на претставништвото на УНХЦР, Високиот...
poplavi helikopter

Претседателот Иванов ги посети најкритичните места, повика на хуманост

Превртени, заглавени и оштетени возила, целосно уништен род, наноси земја и свлечишта по патиштата, е сликата во најкритичните точки близу скопската обиколница кои беа најпогодени од синоќешното невреме. Увид...
pestani

Отворена рурална амбуланта во Пештани – Над 3 илјади жители ќе бидат покриени со здравствена заштита

Три илјади жители на населените места Пештани, Трпејца и Љубаништа од денеска своите потреби од примарна медицинска нега и заштита ќе ги реализираат во рамки на новоотворената рурална амбуланта во...
naselenie

За осум години во Англија ќе има за 4 милиони повеќе жители

Британското Национално биро за статистика направи проекција според која бројот на населението во Англија ќе се зголеми за 4,1 милиони до крајот на 2024 година, пишува проконзервативниот „Дејли Телеграф“ Според...
siromastii

Сиромаштијата се зголемува и во развиените земји во Европа

Се поголем број на Европејци живеат во„релативна сиромаштија“ објави Меѓународната организација на трудот (ИЛО), предупредувајќи дека недостигот на квалитетни работни места во светот се заканува...
Cacak, 7. marta 2016. - Poplavljena dvorista u okolini Cacka. Premijer Aleksandar Vucic stigao je danas oko 14 sati u Preljnu nakon vesti da je to mesto u blizini Caccka popljavljeno, a jedan broj gradjana evakusain. FOTO TANJUG/ VLADA SRBIJE/ bk

Евакуација на население од поплавените подрачја во Србија

Cacak, 7. marta 2016. – Poplavljena dvorista u okolini Cacka. Premijer Aleksandar Vucic stigao je danas oko 14 sati u Preljnu nakon vesti da je to mesto u blizini Caccka popljavljeno, a jedan broj gradjana evakusain. FOTO TANJUG/ VLADA SRBIJE/ bk Припадници на Секторот за вонредни состојби на Србија досега...
glad

ФАО: Триесет и четири земји во светот немаат доволно храна за населението

Вкупно 34 земји во светот, од кои 80 проценти се од Африка, немаат доволно храна за населението поради конфликти, суша и поплави, се наведува во вчера објавениот извештај на Организацијата за храна и земјоделство...
voda

Дури 97 проценти од населението во Македонија имаат пристап до водоснабдување

Работилница за еднаков пристап до вода и канализација насловена „Примена на бодовна картичка за рамноправен пристап до вода и санитација во Македонија“ денеска и утре се одржува во Велес во организација...
poplavi novaci

Денес отштета од поплавите добија жители на Струмица, Могила и Гази Баба

Владата денес исплати 17,2 милиона денари на 364 лица како отштета од поплавите во Струмица, Могила и Гази Баба. Поточно во Могила се исплатени 8,78 милиони денари на 255 лица, во Струмица 6,2 милиони денари...
srbija

За 15 години Србија изгубила еден милион луѓе

Во изминатите 15 години Србија загубила речиси милион луѓе, кои се иселиле од државата. – Тоа е најчесто поради лошата популациска политика, изјави денеска потпретседателката на Владата, Зорана Михајловиќ. Таа...