Tag Archives: невреме

vreme promenlivo

Од утре попладне поројни врнежи од дожд и грмежи

Утре во попладневните и вечерните часови од север ќе се спушта посвежа воздушна маса која на повеќе места ќе предизвика нестабилно време со поројни врнежи од дожд и појава на грмежи. Локално се можни...
toplo vreme

Преку ден топло, попладне невреме

Врмето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Попладне во западните делови нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. УВ-индексот ќе има вредност 9. Жолта фаза ќе биде...
vreme

Претпладне сончево, попладне нестабилно со дожд и грмежи

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне наместа нестабилно со локален пороен дожд и грмежи особено во западните и северните делови. Утринската температура ќе се...
dozd

Денеска повторно облачно со пороен дожд и грмежи

Времето во Македонија денеска ќе биде нестабилно облачно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со обилен пороен дожд, електрични празнења, засилен ветер...
nevreme skopje 1

И утре невреме со пороен дожд

Времето утре во Македонија ќе биде променливо облачно и нестабилно, со услови за локално невреме со појава на град и засилен ветер. Утринската температура ќе се движи од девет до 16, а дневната од 15 до...
romanija sneg

Во снежна бура во Турција загинаа четири лица

Четири лица загинаа во снежна бура, која вчера ја погоди Турција, соопштија турските власти. Во јужната провинција Мерсин бурата беше проследена со ветер со брзина до сто километри на час, при што беа...
nevreme-amerika

Видео: Леден бран во Америка, милиони граѓани загрозени

Источниот дел од САД, од државата Џорџија до Масачусетс, е зафатен од бура пропратена со обилни снежни врнежи, што предизвика прекин во снабдувањето со електрична енергија до повеќе илјади луѓе и стотина...
polska-nevreme

Студот однесе десет жртви во Полска, во Истанбул во прекин воздушниот сообраќај

Во последните два дена во Полска десет лица починаа од студ, а во Истанбул е прекинат воздушниот и водниот сообраќај. Според полскиот Центар за безбедност, прво биле пријавени седуммина починати поради...
dozdd

Најмногу дожд во Битола

Најмногу дожд до 8 часот утринава наврнал во Битола околу 26 литри на метар квадратен, а најмалку во Струмица, Гевгелија, Берово и Пожар само еден литар на метар квадратен. Според информацијата на Управата...
dozd

Невреме со пороен дожд и грмежи на повеќе места во Македонија

Од попладневните часови на повеќе места во Македонија преовладува нестабилно време со пороен дожд и грмежи. На места се забележани поинтензивни процеси со поголема количина наврнат воден талог, силен...