Tag Archives: нозе

noze prekrsteni

Положбата на седење открива каква личност сте!

Седите исправено, со скрстени раце, потпрени… Секоја положба „зборува” многу за вас. Исправени сте додека седите Вие сте лице со силна волја и полни со самодоверба. Никогаш не се двоумите околу...
noze bosi

Кој број на чевли носите, толку долго ќе живеете!

Невообичаено истражување на шветските научници покажува дека бројот на чевлите кој го носите зборува колку долго ќе живеете. Со истражување започнале 1987 година, кога учествувале околу 800 мажи и жени,...
slonovi

Зошто слоновите спијат толку кратко?

Поголемиот дел од сонот, слоновите го поминуваат на нозе. Тие легнуваат само еднаш во три до четири дена. Тешко е континуирано да се следи нивната активност, особено ноќе, па најмногу сознанија научниците...
sol shampon

Солта спас за мрсна коса и за мазни нозе

Освен што ја користиме солта за приготвување на јадења, таа може да послужи и во бројни рецепти од природната медицина. Исто така солта можете да ја додадете во вашите омилени козметички производи и...
noze

За да го подобрите имунитетот одмарајте ги нозете секоја вечер во ледена вода!

Имате проблем со слаб имунолошки систем? Професорот д-р Сергеј Бубновскиј, руски експерт, ни го нуди најпростото решение! Секоја вечер, кога ќе се вратите дома по напорниот работен ден, ставете во када...
noze prekrsteni

Зошто не треба да седите со прекрстени нозе?

Ваквото елегантно седење не е добро за здравјето, затоа што се зголемува крвниот притисок, предизвикува болки во колковите и грбот и добивате проширени вени. Истражувањата потврдуваат дека овие здравствени...
nozee

Нозете секоја вечер во ладна вода за подобар имунитет!

Имате проблем со слаб имунолошки систем?  Професорот д-р Сергеј Бубновскиј, руски експерт, ни го нуди најпростото решение! Секоја вечер, кога ќе се вратите дома по напорниот работен ден, ставете во када...
nozee

Зошто ни трнат рацете и нозете?

Ако седите со прекрстени нозе, ако спиете со една рака под перницата или долго сте во иста положба, ќе почувствувате трнење, пецкање или боцкање во тие делови на телото, како сто мравки да ви лазат по...

Скршени раце и нозе од снегот – Брза помош ги активираше теренските џипови

Триесетина пациенти со скршеници од снегот побарале помош во Хируршката клиника Свети Наум Охридски и градската болница 8-ми септември. Од вчера попладне до утринава во Св. Наум Охридски имале 13 пациенти...
nozee

Имате ладни раце и нозе? – ова се болестите со овие симптоми

анемија Ако покрај ладни раце имате и некои други симптоми како што се замор, главоболка и малаксаност, проверете го нивото на железо во крвта. Железото е главна состојка на хемоглобинот, молекула што...