Tag Archives: охрид

zemjotres

Земјотрес од четири степени според Рихтер во охридско – Паника кај жителите

Земјотрес со магнитуда од четири степени според Рихтеровата скала е регистриран претпладне во 11:39 минути,на 10 километри источно од Охрид, соопшти Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот...
zemjotres

Серија земјотреси повторно го потресоа охридскиот регион

– Серија земјотреси ноќеска и изутринава повторно го потресоа охридскиот регион. Првиот земјотрес, според информациите од Европскиот медитерански сеизмолошки центар, е регистриран во 02:37 часот...
zemjotress

Нов земјотрес во охридскиот регион

Земјотрес со магнитуда од 2,9 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во 3:52 часот во Охридскиот регион. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, соопшти...
zemjotres

Ноќеска почувствуван земјотрес во Охрид, Струга и Ресен

Земјотрес со магнитуда од 2,8 степени сопред Рихтер и интензитет од III до IV степени според Европската макросеизмичка скала утринава во 1 часот и 2 минути е почувствуван во Охрид, Струга и Ресен. Како што...
ohridsko ezero

Охриѓанец се удавил во водите на Охридското Езеро

Охриѓанец е пронајден мртов во водите на Охридското Езеро, во близина на плажата Сараиште, што се наоѓа кај стариот дел на Охрид. Беживотното тело на 61-годишниот маж е пронајдено вчера околу 18 часот...
zemjotres

Утрово почувствуван земјотрес во Охрид

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет...
sveti erazmo

Реконструкцијата на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид ќе заврши во септември

Активностите за реконструкција и модернизација на Специјалната болница за ортопедија и трауматологија „Свети Еразмо“ во Охрид треба да завршат најдоцна за четири месеци со што болницата ќе може...
zemjotres

Силен земјотрес ја стресе Албанија, почувствуван и во Охрид

Силен земјотрес во 12:30 часот ја стресе Албанија. Истиот бил почувствуван и во Охрид. Според податоците од Европскиот- медитерански сеизмолошки центар земјотерсот со јачина од 4.4 степени е регистриран...
zemjotres

Земјотрес околу пладне почувствуван во Охрид

Земјотрес со интензитет од III до IV степени според Европската макросеизмичка скала во 11 часот и 42 минути беше почувствуван во Охрид и околината. Според Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот...
soobrakajka 1

Тешка сообраќајка во Охрид – Загина 26 годишно момче

Лице на 26-годишна возраст го загуби животот во сообраќајна несреќа во Охрид. Според првичните информации, незгодата со фатални последици се случила утрово во 6 часот на улицата „Питу Гули“. До неа...