Tag Archives: пазар

sladoled

Природен сладолед од ванила чини 500 евра за килограм

Цената на природниот сладолед од ванила во изминатите години се зголеми во целиот свет и мали се надежите дека ќе се намали, изјави сопственикот на фирмата „Aust&Hahman“ која е еден од најпознатите снабдувачи...
meso

Zase.mk: Каква е разликата помеѓу домашното свежо и увозното замрзнато свинско месо!?!

На македонскиот пазар се повеќе се нуди замрзнато увозно свинско месо за консумација во малопродажбата. Истото се нуди по багателни цени во споредба со домашното свежо, пишува порталот zase.mk и прашува...
meso

Во Романија се продавало замрзнато месо старо 40 години

Месо замрзнато пред 40 години, најверојатно од државните резерви, било понудено на продажба во две продавници на централниот градски пазар во романскиот црноморски град Костанца, објави денеска весникот...
agencija za hrana

Првични резултати од руската инспекција на македонски оператори со храна

Во Агенцијата за храна и ветеринарство денеска ќе бидат презентирани состојбите од првата инспекциска контрола, којашто ја спроведува стручен тим на Руската федерална служба за ветеринарен и фитосанитарен...
kokain

Запленет кокаин “тежок” над милијарда евра

Италијанската полиција заплени над четири тони кокаин со улична вредност од една милијарда евра и уапси десетици лица за кои постои сомневање дека се дел од меѓународен синџир за шверц на дрога, соопштија...

Неверојатно: На пазарите во Тирана килограм цреши чинат и до 2.500 денари

Се чини неверојатно, но е вистинито. Цената на првите цреши на пазарите во Тирана се движи од 1.500 до 5.000 лека (од околу 750 до околу 2.500 денари), јави дописникот на МИА. Според пазарџиите на новиот пазар во...
market hrana

Истражување: Македонците повеќе сакаат домашна отколку странска храна

Кај македонските граѓани постои голема свест и волја за купување домашни производи доколку го задоволуваат очекуваниот квалитет. Претежно од прехранбената индустрија одбираат домашни пред производи...
peleni

Нема канцерогени бебешки производи на пазарите во регионот

На македонскиот пазар нема канцерогени бебешки производи, тврдат од пазарниот инспекторат. По информациите за штетни пелени и цуцли во Србија, инспекторатот нема добиено никакво известување за опасни...
hrana

Од денеска нема македонски производ во ЕУ ако не е правилно означен

Македонските компании кои извезуваат на европскиот пазар, од денеска според новите правила за означување на храната во ЕУ, на декларациите треба јасно да го наведат потеклото, нутритивните табели,...
lekovi

Интерпол: Стотици тони фалсификувани лекови на светскиот пазар

Меѓународната полициска организација Интерпол повика денеска на меѓународната конференција во Даблин за меѓународна соработка во борбата против организираниот шверц на фалсификувани лекови, што...