Tag Archives: паника

zemjotres

Земјотрес од четири степени според Рихтер во охридско – Паника кај жителите

Земјотрес со магнитуда од четири степени според Рихтеровата скала е регистриран претпладне во 11:39 минути,на 10 километри источно од Охрид, соопшти Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот...
zemjotres

Серија земјотреси повторно го потресоа охридскиот регион

– Серија земјотреси ноќеска и изутринава повторно го потресоа охридскиот регион. Првиот земјотрес, според информациите од Европскиот медитерански сеизмолошки центар, е регистриран во 02:37 часот...
zemjotresiii-italija

По серијата земјотреси синоќа во Италија, десетици повредени побарале лекарска помош

Неколку десетици лица добиле медицинска помош вчера по силните потреси во централна Италија, но засега нема податоци за тешко повредени, соопшти началникот на цивилна заштита Фабрицио Курчио, пренесува...
zemjotres-skopje

Страв и паника од земјотресите – Ноќеска уште 60-тина граѓани завршиле во болница

Паниката и стравот од земјотресите се уште присутна кај скопјани. По синоќешниот потрес од 4 степени по Рихтер, над 60 граѓани побарале лекарска помош. Во Клиниката за хируршки болести Свети Наум Охридски,...
arsova

Д-р Арсова: Луѓето да продолжат со секојдневното функционирање, децата да одат во градинки и училишта

Децата треба да се пуштаат во градинките и училиштата. Луѓето треба да продолжат со секојдневното функционирање, препорачува д-р Славица Арсова, специјалист психијатар од Клиниката за психијатрија. Во...
zemjotres-skopje

Серија земјотреси го стресоа Скопје

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет...
zabolekar

Паника во Австралија – Над 11 000 лица на тестирање поради можна зараза со ХИВ

Австралиските здравствени власти денеска повикаа над 11.000 лица да се тестираат поради „можна и многу веројатна“ зараза со ХИВ вирусот. Почнувајќи од лани во ноември, најмалку во 12 стоматолошки ординации...
todorov 1

Тодоров: Пуштање непроверени информации за вакцините има за цел да предизвика паника

Министерот за здравство Никола Тодоров, смета дека пуштањето на информацијата за починати бебиња откако примиле Дитепер вакцина има цел да предизвика паника. – Оној кој ја пуштил оваа информација...
infektivnaa

Комисија од експерти ќе ја истражува причината за смртта на 12-годишното девојче

По добиеното сознание за смртта на 12-годишна пациентка на Универзитетската Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби, Министерството за здравство  веќе формираше Комисија за испитување и...
ebolaa

Паника во Велика Британија поради еболата

Во Велика Британија е прогласена тревога поради ширењето на еболата надвор од реонот на Западна Африка, откако владата во Лондон одлучи да се постават специјални скенери за преглед на патниците кои...