Tag Archives: пациенти

hakirana klinika

Хакерски напад врз Клиника за пластична хирургија – Пациентите уценувани

Властите во Литванија соопштија дека повеќе од 25.000 приватни фотографии и лични податоци се обелоденети денеска откако е извршен хакерски напад врз клиники за естетска хирургија. Полицијата соопшти...
sveti erazmo

Реконструкцијата на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид ќе заврши во септември

Активностите за реконструкција и модернизација на Специјалната болница за ортопедија и трауматологија „Свети Еразмо“ во Охрид треба да завршат најдоцна за четири месеци со што болницата ќе може...
depresivnost

Светскиот ден на семејните и општи лекари посветен на депресијата!

Пациентите кои се сомневаат дека страдаат од депресија треба да побараат помош кај својот матичен лекар и да почнат да разговараат за овој проблем, затоа што депресијата може да се лекува. Довербата...
policaec

Пациенти нападнале полицаец во поликлиниката „Ѓорче Петров“

Во поликлиниката „Ѓорче Петров“ во истоимената скопска општина синоќа пациенти нападнале полициски службеник. Полицијата соопшти дека синоќа во 23:05 часот во полициската станица во Ѓорче Петров...
depresivnost

Лани во Македонија терапија за депресија добиле 55.000 пациенти

Според податоците од националниот систем за електронски евиденции во здравството „Мој термин“, во 2016 година, 55.000 пациенти се упатени на повисоко ниво на здравствена заштита или се упатени да подигнат...
anesteziolog

Шокантно: Француски анестезиолог прво ги труел, па ги лекувал пациентите

Двајца мртви и седумдесет потенцијални жртви на лекар, анестезиолог во Франција. Ова е билансот од истрагата за случајот кој ја крена на нозе француската јавност. Во центарот на вниманието се најде...
alooo

Од 2014 досега 145.832 јавувања на Ало докторе!

Вкупно 145.832 повика се регистрирани на телефонската линија за медицински совет „Ало докторе“ од 15 септември 2014 година, кога е отворена. Линијата 02/15123 е достапна секој ден, 24 часа, со цел да се овозможи...
alo doktyore

На „Ало докторе“ за една недела 1.091 повик

На телефонската линија „Ало докторе“ изминатите седум дена (од 13 март до 19 март) имало 1.091 јавување. Од 15 септември 2014 година кога почна да работи линијата 02/15 123, досега, имало 144.716 повици. Линијата е...
moj termin

Видео: Првиот човек на европскиот здравствен потрошувачки индекс препорачува системот МојТермин да биде применет и во Ирска

Проф. Арне Бјорнберг, раководител на европскиот здравствен потрошувачки индекс, во гостување на телевизијата RTE, националниот сервис во Ирска, говори за македонскиот електронски систем во здравството...
mito

Во еден ден земал мито од 19 пациенти – Уапсен лекар во Романија

Лекар во романскиот град Синаја беше уапсен откако во еден ден зел вкупно 19 поткупи, јавија локалните медиуми. Вкупната вредност била 8.500 леи (1.880 евра). Парите ги добил главно од луѓе кои примале инвалидска...