Tag Archives: помош

min trud i socijala

МТСП: Има доволно средства за исплата на сите права од социјална заштита

Обвинувања на Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР) дека не се исплаќаат социјланите трансфери кон граѓаните се неточни и се провиден обид за манипулација со граѓаните во обид да се постигнат...
ljubov

Ако сакате стабилна врска, бидете искрени!

Секоја врска мора да се темели на искреност, па макар и на моменти таа да е непријатна. Мажите сакаат кога жените со нив ги споделуваат нивните таинствени мисли, а особено сакаат кога можат и да ви помогнат....
prva pomos spasuvanje

Видео: Совети за прва помош, како да спасите нечиј живот?

Давањето на прва помош е една од најзначајните работи кои треба да ги знае секој човек. Не се знае кога и дали воопшто ќе ни бидат потребни техниките за давање на прва помош, но истите ќе значат живот...
megasi

Во 2016 на СОС телефоните на Меѓаши побарана помош за 111 деца

Прекршување на правата на децата при бракоразводни постапки, семејното насилство и питачењето, односно искористувањето на детскиот труд се најчести форми на прекршување на детските права пријавени...
brza pomos

Брза помош со интервенции над просекот, засилување во дежурните служби

  Зголемен бројот на интервенции во скопската брза помош. Оваа недела  тимовите имале полни раце работа. Наместо вообичаените 80 до 110 повици дневно, вчера интервенирале кај 130 граѓани.  Студеното...
bebebe

Годинава парична помош за 219 новороденчиња во Ѓорче Петров

Решенија за еднократна парична помош во висина од 5.000 денари им се доделени на сите родители кои имаат новороденче и се жители на општина Ѓорче Петров. Од Општината соопштија дека заклучно со 19 октомври...
saiti crven krst

Црвениот крст исплатил хуманитарна помош на 3.515 настрадани семејства

Црвениот крст на Република Македонија денеска соопшти дека извршил исплата на хуманитарна помош на 3.515 настрадани семејства во кризните региони – Скопје и Тетово, согласно списоците од надлежните...
arm poplavi 3

Бугарија дава 150.000 евра за справување со поплавите во Скопје

Финансиска помош од вкупно 300.000 лева (150.000 евра) ќе додели Владата на Бугарија за Македонија како дополнување на техничката и хуманитарната помош, која Софија ја донира  за справување со последиците...
stajkovci poplava

Денеска ќе биде донирана руската хуманитарна помош за поплавените

Помош од Руската Федерација наменета за справување со последиците од поплавата во Скопскиот регион и за засилување на капацитетите на службите за кризно реагирање, ќе биде донирана денеска во Дирекцијата...
prva pomoc, narodni trg
13.09.08.

Светски ден на Првата помош

prva pomoc, narodni trg13.09.08. Црвениот крст на град Скопје и општинските организации на Црвен крст на територија на град Скопје, традиционално и оваа година ќе одбележат Светскиот ден на Првата помош. Одбележувањето...