Tag Archives: популарно

todorov pukanje

Обвинителството бара притвор за лицето кое пукаше во Тодоров

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка и бара притвор за лицето кое вчера пукаше во поранешниот министер за здравство Никола Тодоров. – Осомничениот...
kusturica

Емир Кустурица доживеал сообраќајна несреќа

На патот Чачак-Белград, возило марка „Мерцедес“ со кое управувал 67 годишниот Вичентије Савиќ, одлетало од патот. При таа прилика повредени се возачот и совозачот, славниот филмски режисер Емир Кустурица. На...
vremee

Претпладне топло, попладне грмотевици и дожд

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло, попладне и во вечерните часови нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Утринската температура ќе се движи од девет до 17 степени, а дневната од 26 до...
dezmond

Го ослободиле откако по грешка поминал 25 години во затвор!

Канцеларијата на американското Државно обвинителство за округот Вејн објави дека ги повлекува сите точки од обвинението против Дезмонд Рикс од Детроит, кој минал 25 години во затвор поради убиство,...
komarci prskanje

В недела прво прскање против комарци годинава во Скопје

Во недела, на 4 јуни, на подрачјето на Град Скопје ќе почне првото терестично прскање против комарци. Дезинсекцијата ќе се спроведува до четврток, 8 јуни 2017, во период од 23:00 до 04:00 часот наредниот ден. Доколку...
toplo vreme

Денеска топло со температура до 34 степени

 Времето денеска ќе биде сончево и топло. Во попладневните часови ќе има услови за локална појава на краткотраен дожд и грмежи. Утринската температура ќе се движи од осум до 14, а дневната од 27 до 34 степени. Во...
taravari

Неврологот Арбен Таравари нов министер за здравство

Новиот министер за здравство Арбен Таравари е роден на 7 април 1973 година во Гостивар. Дипломирал на Медицински Факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во 1998 година. Постдипломски студии,...
seks

Истражување: Сексот го зголемува ризикот од срцев удар!

Физичката преоптовареност, вклучително и сексот, ги зголемуваат шансите за срцев удар, и ова особено важи за оние кои не спортуваат редовно, се вели во новата анализа, цитирана од порталот „Блиц“. Екипа...
vreme

Утре потопло ,а попладнето дожд

Сончево и уште потопло време, а попладне услови за локална појава на краткотраен дожд и грмежи, најавуваат за утре метеоролозите. Позначително дестабилизирање на времето ќе има од петок попладне, па...
hakirana klinika

Хакерски напад врз Клиника за пластична хирургија – Пациентите уценувани

Властите во Литванија соопштија дека повеќе од 25.000 приватни фотографии и лични податоци се обелоденети денеска откако е извршен хакерски напад врз клиники за естетска хирургија. Полицијата соопшти...