Tag Archives: популарно

bogorodica

Гужва на „Богородица“ – Околу 15.000 луѓе чекаат по неколку часа за влез во Грција

На граничниот премин „Богородица“ од изутрината за влез во Грција се чека и по неколку часа, а се формирани и колони возила, главно со македонски и српски регистарски ознаки. Колоните на македонска...
povredeni soobrakajkaa

Во 10 сообраќајки вчера во Скопје осум лица повредени

Две лица се потешко, а шест полесно повредени во вкупно 10 сообраќајни несреќи што се случиле во текот на вчерашниот ден во Скопје. Во четири е причинета материјална штета. Во текот на вчерашниот ден...
homoseksualnost

Во Германија укинати пресудите за хомосексуалците

Германскиот парламент изгласа укинување на пресудите за 50.000 геј мажи, осудени поради хомосексуалност врз основа на закон од времето на нацизмот, а кој останал во сила и после војната. Истовремено со...
toplo vreme

Утре Македонија во жолта фаза, внимавајте!

Според најавата на метео-алармот од Управата за хидрометеоролошки работи, во текот на утрешниот ден (петок) територијата на целата држава ќе биде зафатена со температури од жолта (алертна) фаза. Граѓаните...
pekolno vreme

Наредните денови топло и над 35 степени

Под влијание на многу топла воздушна маса, до крајот на оваа седмица, како и во текот на наредната работна седмица, времето во Македонијан ќе биде претежно стабилно и многу топло, соопшти УХМР. Максималните...
invalidnost

Формиран Центар за вработување лица со хендикеп

Лицата со хендикеп полесно и поинтензивно да се вклучат во отворениот пазар на труд, а компаниите да создадат соодветни услови и адекватна работна средина за нив, е целта на проектот што со поддршка...
soobrakajka povredeni

Двајца потешко и 14 полесно повредени во 16 сообраќајки во Скопје

Две лица се потешко, а 14 полесно повредени во вкупно 16 сообраќајни несреќи што се случиле во Скопје во изминатото деноноќие. Сообраќајната полиција санкционирала девет возачи кои се движеле со брзина...
toplo vreme

Внимавајте: Деновиве УВ индексот ќе има вредност 9

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала облачност и слаб, претежно северен ветер. Попладне на планините некаде ќе има умерено наоблачување. Утринската температура ќе се движи од девет до 18, а...
toplo

Денеска официјално почна летото

Во Македонија и на северната хемисфера на Земјата изутринава во 06 часот и 24 минути почна летото. Во истовреме, на јужната полутопка настапи зимата. Денешниот 172 ден е најдолг во годината и ќе трае 15 часа...
soobrakajka policija

Едно лице загина, а петмина се повредени во сообраќајки вчера во Скопје

Едно лице загина, а пет се полесно повреди во 12-те сообраќајни несреќи што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Седум од сообраќајните несреќи поминале само со материјална...