Tag Archives: популарно

All in hand

Докторки од Босна заборавиле газа во стомакот на пациентка

Две докторки од босанскиот град Бијељина се осомничени за несовесно лекување, откако при операција во стомакот на пацинтака заборавиле компресивна газа. All in hand Според полициските извештаи, тие во...
kolera

СЗО: Од колера во Јемен за два месеци починале околу 1.150 лица

Смртните случаи од колера во Јемен достигнаа 1.146 лица изминатите два месеци, соопшти Светската здравствена организација. Како што јави ДПА, болеста се проширила во 20 од 22-те јеменски провинции, откако...
vreme sonce

Од денеска затоплување на времето

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северозападен ветер. Утринската температура ќе се движи од седум до 14, а дневната од 24 до 32 степена. УВ-индексот...
soobrakajka 2

Седум лица повредени во сообраќајки вчера во Скопје

Две лица се здобиле со тешки телесни повреди, а пет со полесни, додека во девет од вкупно 14-те сообраќајни несреќи што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје е причинета само...
soobrakajka 1

Осумнаесет повредени во 20 сообраќајки во изминатите три дена во Скопје

Дваесет сообраќајни несреќи се регистрирани во текот на изминатите три дена на подрачјето на СВР Скопје, во кои 18 лица се здобиле со полесни повреди. Во осум сообраќајки е причинета материјална штета. Од...
mastika dzvakanje

Што се случува кога ќе голтнеме мастика?

На сите ни се случило несакајќи да проголтаме гума за џвакање, а митовите кои се шират за тоа што се случува потоа, како на пример – „ќе ти се залепат цревата“, неретко и претерано не загрижуваат. Гастроентерологот...
ohridsko ezero

Охриѓанец се удавил во водите на Охридското Езеро

Охриѓанец е пронајден мртов во водите на Охридското Езеро, во близина на плажата Сараиште, што се наоѓа кај стариот дел на Охрид. Беживотното тело на 61-годишниот маж е пронајдено вчера околу 18 часот...
pozarr

Пожар во ресторан во Скопје, нема повредени

Во ресторан на улицата „Павел Шатев“ во Скопје ноќеска избил пожар при што нема повредени лица, но е причинета материјална штета. Полицијата денеска соопшти дека пожарот избувнал околу 02:15 часот во...
zemjotres

Утрово почувствуван земјотрес во Охрид

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет...
vreme promenlivo

Денеска седете дома – Попладне дожд и ветер

До крајот на денов времето ќе биде променливо облачно, со повремени локални врнежи од дожд и со ретки грмежи. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, особено долж Повардарието. Максималната температура...