Tag Archives: популарно

vreme promenlivo

Претпадне сончево, попладне дожд

 Времето во Македонија ќе биде сончево и топло, доцна попладне и во вечерните часови на повеќе места нестабилно со пороен дожд и грмежи, особено во западните делови. Утринската температура ќе се движи...
vinovnik

По грешка со години бил во затвор бидејќи премногу личел на вистинскиот виновник!

Мажот во затвор поминал цели 17 години поради злосторство кое не го направил. Пуштен е на слобода дури кога полицијата го пронашла вистинскиот виновник, а тоа е човек кој неверојатно личи на него. Ричард...
soobrakajka 2

Шест лица повредени во единаесет сообраќајки вчера во Скопје

Едно лице се здобило со тешки телесни повреди, пет со полесни, а во пет е причинета материјална штета во вкупно 11 сообраќајни несреќи што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во...
kolera

Од епидемијата на колера во Јемен досега починаа 923 лица

Бројот на починати од епидемијата на колера во Јемен достигна 923 лица, јави Светската здравствена организација (СЗО), цитирана од ДПА. Болеста веќе зафати 20 од 22-те провинции во Јемен, држава што е поделена...
pekolno vreme

И денеска сончево и топло

 Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од седум до 16, а дневната од 28 до 34 степени. УВ-индексот ќе има вредност 9. Во Скопје ќе...
semejstvo1

Дали ќе бидете успешни зависи од тоа дали сте прво или второродено дете во семејството

Првородените деца имаат 24 отсто поголеми шанси од второродените деца да се најдат на високи позиции кога е во прашање работниот успех, како директор или раководител, додека кај вторите деца тие шанси...
povredeni soobrakajkaa

Во Скопје викендот 39 сообраќајки, повредени 26 лица

Четири лица се тешко повредени, a 22 лица се здобиле со полесни повреди  во 22 од вкупно регистрираните 39 сообраќајки во изминатиот викенд на подрачјето на СВР Скопје.  Во 17 сообраќајки е причинета материјална...
vreme sonce

Сончево со мала облачност и слаб ветер

 Времето денеска во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб северен ветер. Минималната температура ќе се движи од 8 до 15 степени, а максималната од 23 до 30 степени. Во Скопје ќе...
petrovden

Почнуваат Петровденските пости

Петровденскиот пост е во чест на светите апостоли Петар и Павле и му претходи на празникот Петровден, кој секогаш се одбележува на 12 јули. Должината на Петровденскиот пост зависи од празникот Велигден. Овој...
srbija bomardiranje

Српски лекари и адвокати ќе го тужат НАТО за бомбардирањето!

Специјален тим составен од домашни и странски адвокати и лекари во име на жртви, подготвуваат тужба против 19 членки на НАТО кои учествуваа во бомбардирањето на Србија, објави РТС. Лекарите треба да...