Tag Archives: популарно

najstara zena

Оваа жена е најстара на планетата – Живее во Јамајка и има 117 години

По смртта на Италијанката Ема Морано на 16 април годинава, Вајолет Браун (117) од Јамајка е новата рекордерка највозрасен човек на Земјата. Во едно скорешно интервју за „Џамејка Глинер“, таа вели дека...
policija

Утре со автомобил не одете кон Градскиот стадион во Скопје, улиците ќе бидат затворени

СВР Скопје утре од 15 часот ќе воведе посебен режим на сообраќај на возила и движење на пешаците во деловите од градот кои се во непосредна близина на Градскиот парк поради фудбалскиот натпревар помеѓу...
vreme5

Денеска сонце, утре дожд

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и слаб до умерен северен ветер. Кон крајот на денот ќе има услови за изолирана појава на нестабилност со краткотраен пороен...
obesen

Лани околу 500-тини лица починале од насилна смрт во Македонија

Од насилна смрт лани во Македонија умреле 497 лица, што претставува намалување за 3,1 отсто во однос на 2015 година, соопшти Државниоз завод за статистика. Умрените од насилна смрт во вкупниот морталитет...
cisti racee

Студената вода ги отстранува микробите со ист ефект како и топлата

Американските научници тврдат дека ја побиле теоријата дека миењето на рацете со топла вода убива повеќе микроби отколку да ги миете со ладна вода. Научниците од Универзитетот Рутгерс во Њу Брансвик...
voda1

Од утрово без вода делови од Сопиште

                     Поради уличен дефект во Сопиште кај кружниот тек, од утрово од 7:30 часот без вода се корисниците на дел од Сопиште. Прекинот во водоснабдувањето, како што соопшти РЦУК, ќе биде до санирање...
ucenici uzinki

Денеска е последниот училишен ден, учениците одат на распуст

За околу 270.000 ученици, од кои 188.000 основци и 80.000 средношколци, денеска е последниот училишен ден од учебната 2016/2017 година. Полуматурантите овој месец ќе се запишуваат во средни училишта. Првото пријавување...
soobrakajka policija

Четворица повредени во сообраќајки во Скопје

Четири лица се полесно повредени во три од вкупно пет сообраќајни несреќи што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во две е причинета материјална штета. Во текот на вчерашниот...
varicelaa

Стивнува епидемијата на варичела во Крива Паланка и Ранковце

Бројот на лица заболени од варичела на подрачјето на општините Крива Паланка и Ранковце опаѓа од месец во месец. Според податоците од Подрачната единица на хигиено-епидемиолошка служба при Центар...
noze prekrsteni

Положбата на седење открива каква личност сте!

Седите исправено, со скрстени раце, потпрени… Секоја положба „зборува” многу за вас. Исправени сте додека седите Вие сте лице со силна волја и полни со самодоверба. Никогаш не се двоумите околу...