Tag Archives: популарно

nevreme

Какво ќе биде времето денеска?

Времето во Македонија претпладне ќе биде променливо облачно, во јужните делови нестабилно со локален пороен дожд и грмежи, особено во првата половина од денот. Ќе дува умерен, вдолж Повардарието засилен...
voda zastojana

Водата има кисел вкус тврдат научници!

Иако постои општо прифатено мислење дека водата е течност без мирис и вкус, научници од Универзитетот „Калтек“ предводени од професорот Јуки Ока, тврдат дека водата всушност има вкус и дека тој е киселкаст. Тимот...
pritisok

Кои се нормални вредности на крвен притисок според возраста и полот

Еден од најраспространетите здравствени проблеми е зголемениот крвен притисок. Проследен е со симптоми како лошо расположение, главоболки, несоница и други проблеми врзани со општото расположение...
cadorr

Денеска не излегувајте без чадор

Во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, околу  пладне и попладне ќе биде нестабилно облачно со локален пороен дожд и грмежи. Кон крајот на денот се очекува на повеќе места да има...
droga narkoman

Зголемен број смртни случаи од предозирање од дрога во ЕУ

Бројот на смртни случаи како последица на предозирање од дрога се зголемува во земјите од Европската унија, покажува годишниот извештај на Европскиот центар за набљудување на наркотиците и зависноста. Растот...
strujaa

Каде утре ќе нема струја?

– Корисниците од селото Горни Крушопек утре од 9:30 до 13 часот ќе останат без напојување со електрична енергија. Од 6:20 до 7:30 часот без струја ќе бидат и корисниците од селата Мршевци, Грушино, Бујковци,...
vreme

Претпладне сончево, попладне нестабилно со дожд и грмежи

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне наместа нестабилно со локален пороен дожд и грмежи особено во западните и северните делови. Утринската температура ќе се...
vardar sampion

Денеска пречек на плоштад за шампионите од РК Вардар

 Градот Скопје денеска на плоштадот „Македонија“ организира пречек на ракометарите на ракометниот клуб „Вардар“, по освоената титула во Европската лига на шампиони во Келн, Германија. Ракометарите...
debela-manekenka

Мажите се посреќни со подебелки жени

Најновото истражување покажало дека мажите кои се женат со жени кои имаат повеќе килограми се многу посреќни, всушност 10 пати посреќни од мажи кои за сопруги бираат послаби жени. Истражувањето кое...
borkaa

„Има излез“ нова кампања за борба против ракот во Македонија

По повод 10 годишнината од своето формирање, здружението Бoрка заедно со креативната агенција Пи Ворлд започнаa кампања за подигнување на свесноста за ракот, со цел да им укажат на граѓаните за сериозноста...