Tag Archives: популарно

lkm makedonija

ЛКМ денеска прославува 25 години од постоењето

Лекарската комора на Македонија денеска ќе ја одбележи 25-годишнината од основањето. По тој повод Комората организира средба со претставници на државните институции, универзитетите, медицинските факултети,...
vreme promenlivo

Претпладне топло, попладне повторно дождови

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, околу пладне и попладне нестабилно со локален пороен дожд и грмежи, особено во западните и североисточните предели. Ќе дува слаб до умерен...
motor

Мотоциклист тешко повреден во сообраќајка во Свети Николе

Деветнаесетгодишен мотоциклист е тешко повреден во сообраќајната несреќа со товарно моторно возило што се случила вчера во Свети Николе. Како што се наведува во полицискиот билтен, сообраќајката...
ahv

АХВ ќе набави нови вакцини против болеста јзлеста кожа

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) Зоран Поповски потпиша нов Договор со Европската комисија за рефундирање средства за набавка на вакцини против болеста јазлеста кожа. Како што...
sok od domat

Доматот подмладува и не дебелее

Доматот, зеленчук кој всушност е овошје, е богат со разни нутриенти, а може да се јаде и подготвува на повеќе начини. Оваа намирница е многу лековитa и поради ниската калорична вредност е посакувана...
vreme sonce

Сончево со умерена облачност, попладне големо невреме

Во Македонија ќе преовладува сончево време со умерена облачност, попладне нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб, а долж Повардарието умерен ветер од јужен правец. Минималната температура...
pol promena 1

Маж стана жена – Промена на пол во Аџибадем Систина

Во Клиничката болница „Аџибадем Систина“ направена е првата интервенција на промена на пол кај 33 годишен маж. Интервенцијата ја изведе тим од врвни уролози по генитално реконструктивна хирургија...
novalak

Повлечено од продажба млекото за донечиња Novalac 1

Превентивно се повлекува од пазарот млечната формула Novalac 1, 400 гр, серија 9903524, со рок на употреба до 24/09/2019, на производителот UP Medi-Europa SA, со потекло од Франција. Како што соопшти компанијата Медис д.о.о.,...
dozd

Денеска повторно облачно со пороен дожд и грмежи

Времето во Македонија денеска ќе биде нестабилно облачно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со обилен пороен дожд, електрични празнења, засилен ветер...
seks

Внимавајте, сексот го зголемува ризикот од инфаркт

Физичката преоптовареност, вклучително и сексот, ги зголемуваат шансите за срцев удар, и ова особено важи за оние кои не спортуваат редовно, се вели во новата анализа, цитирана од порталот „Блиц“. Екипа...