Tag Archives: препораки

rabotnici toplo

Препораки од ИЈЗ за заштита од топлото време

Институтот за Јавно Здравје на Македонија апелира до граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита од високите температури поради тоа што земјава е зафатена од жолтата фаза. Се препорачува...
sneg1

Утре да бидат ослободени од работа бремените и хронично болните над 60 години само во Полошкиот регион

Согласно најавата од Управата за хидрометеоролошки работи, утре за целата држава се предвидуваат ниски температури од алертна (жолта) фаза, освен во полошкиот регион (Тетово, Гостивар, Кичево, Македонски...
stud-obleka

Препораки за заштита на граѓаните од студено време

Граѓаните да не излегуваат надвор без неопходна потреба, да конзумираат топли напитоци и храна што ја одржува температурата на телото, да избегнуваат алкохол и соодветно да се облекуваат, препорачува...
stud-luge

МЗ: Бремените и хронично болните денеска и утре да не одат на работа

Бремените жени и хронично болните лица над 60 години денеска и утре да бидат ослободени од работа,  а за работните на отворено да се реорганизира работното време, поради екстремно ниските температури...
studdd

Надлежните со препораки – Трудниците и хронично болните над 60 години утре и задутре да бидат ослободени од работа

Сите надлежни институции остануваат подготвени и на терен за да одговорат на предизвиците што може да се појават од најавеното време. Владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев на денешната прес-конференција...
vlada-2017

Граѓаните дома, надлежните на терен – Препораки за студениот бран што ќе ја зафати земјата

Граѓаните да не патуваат и да не излегуваат од дома доколку немаат поголема  потреба. Да носат топла облека, да конзумираат топли напитоци и доколку треба да работат на отворено тоа да го прават со паузи. Ова...
ministerstvo za zdravstvo

Здравствените власти со препораки за заштита од студениот бран

Комисијата за превенција од штетни ефекти од студени бранови при Министерството за здравство по најавата од Управата за хидрометеоролошки работи за многу ниски темепратури и снег во текот на наредните...
gorestiniiiii sonce

Македонија утре во жолта фаза – Почитувајте ги препораките на лекарите!

Според најавата на метео-алармот од Управата за хидрометеоролошки работи, во текот на утрешниот ден (четврток) територијата на целата држава ќе биде зафатена со температури од жолта (алертна) фаза. Граѓаните...
malarija denga

Важни здравствени препораки за сите кои планираат да одат на ЛОИ во Бразил

  Градот Рио де Жанеиро ќе биде домаќин на Олимписките игри во 2016 година од 5-ти до 21 август, и на Параолимписките игри, од 7 до 18 септември. Ако имате намера да патувате во Бразил за време на Игрите, следете...
kolaps

Десет колапси за 6 часа – Скопската Брза помош со полни раце работа

Скопјани колабираат од пеколните горештини. За 6 часа, екипи на Брза помош интервенирале кај 10 колапси. Двајца од граѓаните завршиле во болница. Според лекарите, спарното време, долгото стоење на сонце...