Tag Archives: притисок

pritisok

Кои се нормални вредности на крвен притисок според возраста и полот

Еден од најраспространетите здравствени проблеми е зголемениот крвен притисок. Проследен е со симптоми како лошо расположение, главоболки, несоница и други проблеми врзани со општото расположение...
pritisok

Анализа: За што најчесто граѓаните оделе на лекар во јануари во Македонија?

Поради покачен крвен притисок македонските граѓани најчесто оделе на лекар во јануари. Податоците од Мој термин покажуваат дека матичните лекари со оваа дијагноза имале над 204.000 пациенти. На истите...
zabolekar

Родените во јануари боледуваат од хипертензија, во ноември од инфекции

Истражувачите тврдат дека постојат научни причини поради кои треба да обрнете внимание на месецот во кој сте родени. Иако не е вообичаена пракса на сериозните академски истражувачи, сепак, научникот...
pritisok

Цвеклото, гравот и бананите го намалуваат крвниот притисок

Еден моќен минерал може да го намали ризикот од висок притисок и мозочен удар. Кој конзумира намирници богати со калциум може да го намали притисокот како и болести на срцето. Истражувањата покажале...
soll

Од прекумерна употреба на сол годишно умираат над 1,6 милиони луѓе

Од прекумерна доза на сол годишно умираат 1,6 милиони луѓе во светот, покажува последното американско истражување кое се повикува на кампањата за помалку употреба на сол.     – Факт е дека прекумерна...
pritisok

Нови вредности за нормален притисок – Сега нормално е да имате 140 со 90

Општоприфатеното мислење дека нормалниот крвен притисок изнасува 120 со 80 и дека сите вредности над тоа значат повик за итна посета на кардиологот -повеќе не е валидно. Европската кардиолошка асоцијација...
pritisok

Видете кои се нормални вредности на притисокот според возраста и полот

Еден од најраспространетите здравствени проблеми е зголемениот притисок на крвта. Пропратен е со симптоми како лошо расположение, главоболки, несоница и други проблеми врзани со општото расположение...
preventivni pregledi

Спасен животот на шестмина скопјани на пунктовите за заштита од топло време!

На шестмина скопјани им бил спасен животот на превентивните пунктови за заштита од топлото време. Имале многу висок крвен притисок и итно биле испратени во најблиската болница.  Според лекарите,...
alooo

За една недела над 1200 јавувања на „Ало докторе“

Во текот на изминатата недела, од 27 јуни до 3 јули, на телефонската линија „Ало докторе!“ имало 1.218 повици за медицински совет. Како што информира ЈЗУ Здравствен дом Скопје, од 15 септември 2014 кога почна...
alo doktyore

Алергиски реакции и покачен крвен притисок најчести прашања на Ало докторе!

На телефонската линија Ало докторе! медицински совет во текот на изминатата недела побарале 1.391 лице. Линијата е достапна секој ден  24 часа со цел да се овозможи непосредна медицинска консултација...