Tag Archives: пушачи

cigari

Осум најголеми заблуди на пушачите

Дури и тие кои се обидуваат да ги остават цигарите по своја волја повторно почнуваат да пушат само затоа што не ги сфатиле заблудите кои им се наметнати преку филмовите, музиката, стереотипите и општеството,...
pusaci-stari

Зошто некои пушачи доживуваат длабока старост?

Американските научници откриле дека некои пушачи доживуваат длабока старост иако пушат цигари, а за тоа пред се треба да се благодарни на наследените гени. Според нив се работи за така наречени “долговечни...
cigari kutija

Денеска фрлете ја кутијата полна со цигари и добијте книга за здравјето!

По повод Светскиот ден против пушењето, екипи на ЈЗУ Институт за белодробни заболувања и туберкулоза, денеска, од 11 до 14 часот во Скопје сити мол, на заинтересирани граѓани ќе им прават тестови за белодробната...
Banos smokes a cigar in his house during his 111th birthday celebration in Havana

И пушачите можат да прослават 100-ти роденден!

Иако генерално се очекува пушачите да живеат 10 години помалку од непушачите, ова во никој случај не е толку стриктно правило. Џин Калмент, на пример, пушела секој ден од својата 21-годишна возраст, но...
marihuana

Отказ од работа за „пушачите“ на марихуана

Врховниот суд на американската сoјузна држава Колорадо реши дека вработен може да биде отпуштен од работа доколку користи марихуана дури и во своето слободно време и дури ако тоа го прави од медицински...
cigarii

Над еден милион пушачи од Квебек ќе добијат отштета од 11 милијарди евра

Вишиот суд на канадската провинција Квебек осуди три мултинационални компании за цигари да им исплатат 15,5 милијарди канадски долари (11,4 милијарди евра) отштета на над еден милион пушачи во Квебек,...
hobb

Хронична опструктивна белодробна болест (ХОББ) е едно од најчестите хронични заболувања

Што значи ХОББ? Хроничната опструктивна белодробна болест (ХОББ) и астмата се двете најчести хронични заболувања на белите дробови. ХОББ е значајна причина за инвалидитет и е трета водечка причина...

Производители на цигари ќе платат 100 милиони долари по тужби од пушачи

Три најголеми производители на цигари во САД прифатиле да платат 100 милиони долари судско порамнување за тужби од пушачи кои тврдат дека се разболеле, и оние чии роднини како што тврдат починале од...
portokal

Како пушачите да ги прочистат белите дробови?

Пушачите кои немаат намера да се откажат од цигарите, имаат други начини колку толку да ги прочистат белите дробови и да го намалат ризикот од појава на рак. Пченка Содржи бета-криптоксантин за кој се...
kanabis

Легализацијата на канабисот на Франција може да и донесе приходи од 1,8 милиони евра

Евентуалната легализација на канабисот –марихуната, во рамките на јавен монопол, може да и донесе на француската држава 1,8 милјради приходи, се вели во студијата на групата „Тера Нова“, јавува дописникот...