Tag Archives: пушење

cigari

Половина од македонските граѓани пушат цигари

Намалување на трендот на пушењето кај тинејџерите од 13 до 15 години и зголемување на бројот на пушачите од 15 до 64 години во однос на минатите години покажуваат податоците од истражувањето на Институтот...
pusenje zabranaa

Амбициозна цел – Финска со план до 2040 да биде земја без чад од цигари!

Владата на Финска има амбициозна цел, таа земја да ја направи земја без чад од цигари и тоа до 2040 година. Надлежните планираат до таа година производите на база на тутун (цигари, лулиња, па дури и е-цигарите)...
pusenje

Се зголемува бројот на смртни случаи од пушењето

Трошоците на глобалната економија, поврзани со пушењето, ќе надминат еден билион долари годишно, а од цигарите животот ќе го загубат 30 отсто повеќе луѓе до 2030 година во споредба со досега, покажуваат...
Passive Smoking In Car

Шкотска забрани пушење цигари во автомобили во кои има деца

Во Шкотска денеска во рамки на владиниит план „Генерации без тутун“ во сила стапи новиот закон за забрана за пушење во автомобили, во кои се наоѓаат деца. Согласно новиот закон, полицијата лицата кои...
infarkt

Го плаќаме данокот на лошите навики – Се повеќе млади во Македонија доживуваат инфаркт!

За една година направени 1000 коронарни процедури во  ГОБ 8-ми септември.  Кај триста од нив било неопходно стентирање и други кардиолошки интервенции. По шестмина пациенти со срцеви заболувања дневно...
pusenje

Секоја цигара го скратува животот за 12 минути, во Македонија има 700.000 пушачи

Четирисет  и пет до педесет проценти од полнолетните жители во Македонија се пушачи, покажуваат последните податоци на Институтот за белодробни заболувања и туберкулоза чии екипи по повод Светскиот...
pregledi pusenje

Утре бесплатни прегледи по повод Светскиот ден против пушењето

По повод Светскиот ден против пушењето, Скопје Сити Мол во соработка со ЈЗУ Институтот за белодробни заболувања и туберкулоза утре ќе организира бесплатни тестови за сите граѓани. Медицинска екипа...
cigari

Норвешка планира да го укине пушењето до 2035 година – Нема цигари ниту на возрасни

Во обид Норвешка до 2035 година да биде општество без чад од тутун, Норвешката медицинска асоцијација врши притисок врз Владата да го поддржи предлогот за забрана на тутунски производи на граѓаните родени...
starec

Не пуши, не пие и никогаш не е тажен – Има 80 години а изгледа како 50-годишник

На популарната Фејсбук страница „Humans of New York“, фотографот Брендон Стантон секојдневно објавува животни приказни на луѓето кои ги фотографира, а сега успеа со објективот да овековечи човек, кој за само...
cigari

Пушењето негативно влијае на помнењето

Научниците тврдат дека цигарите негативно влијаат на помнењето. Досега беше утврдено дека цигарите ги уништуваат белите дробови, срцето, тенот и може да дојде до тешки заболувања на рак, но дека сериозно...