Tag Archives: рак на дојка

jogurt

Јогуртот штити од рак на дојка!

Истражувањето покажало дека жените кои често конзумираат јогурт имаат за 39 проценти помали шанси да добијат рак на дојка. Неколкумина научници неодамна направиле истражување како одредени млечни...
mamografija 1

Докторка меѓу 28-те жени на кои им е откриен рак на дојка преку бесплатниот скрининг

Мамографијата е алатка која треба да се користи со цел рано откривање на ракот на дојка и со тоа навреме да се интервенира за да се спаси животот на жената, смета шведскиот професор Ласло Табар, кој денеска...
mamograf veles

МЗ распиша тендер за набавка на три нови дигитални мамографи – Крива Паланка прв пат ќе добие ваков апарат

Министерството за здравство донесе одлука да започне постапка за набавка на дополнителни три мамографи во вредност од околу 20 милиони денари, по еден за потребите на Клиничката болница во Битола, Општата...
mamografff

Груевски: Нови мамографи во Куманово, Крива Паланка и Битола

Министерството за здравство вчера објави конкурс за набавка на три мамографи, од кои еден за Куманово, еден за Крива Паланка и еден за Битола, така што за неколку месеци Куманово ќе добие најсовремен...
napred-rozovo

„Напред розово 2016“ по осми пат на 1-ви октомври

Здружението „Борка – За секој нов ден“, во соработка со Амбасадата на САД во Македонија, по осми пат ќе ја организира кампањата за борба против рак на дојка „Напред розово 2016“.   Во рамките на кампањата...
svetlana temelkovska

Д-р Темелковска: Набавката на дигитални мамографи е огромен успех во секој поглед

Македонија да има дигитални мамомати во 2015, мислам дека е огромен успех во секој поглед, како за радиолозите, така и за пациентите, вели во емисијата „Здравје“ на РСМ доктор Светлана Темелковска, специјалист...
mamograf bukurest

Над 14.000 жени опфатени со скрининг на рак на дојка – Набавени нови 11 мамографи

Само во текот на минатата и оваа година, набавени се вкупно 11 нови мамографи. За првпат ваква дијагностика во својот град добија жителите на Радовиш, Кочани, Македонска Каменица, а наскоро за првпат...
gruevski todorov

Груевски: Се инсталираат пет мамографи низ државата вредни 40 милиони денари

Во моментов тече инсталирањето на пет нови мамгорафи ширум Македонија од кои четири се во завршна фаза. Петтиот во Македонска Каменица е во фаза на инсталирање, бидејќи таму течат и градежните работи...
mamografff

Со бесплатниот мамографски скрининг кај 8 жени откриен рак на дојка во рана фаза

Осум жени спасени откако со бесплатниот мамографски скрининг им е откриен рак на дојка во рана фаза. Сите се над 50 –годишна возраст и биле подлежни на неопходните хируршки интервенции. Уште кај 20 припаднички...
mamograf

Се зголемува интересот за мамографски скрининг – За 1 месец кај 6 жени откриен рак на дојка

Мамографскиот скрининг се одвива со повеќе од задоволителна динамика, имајќи предвид дека имаме околу 50 проценти одзив кај жените на возраст од 50-55 години, што според европските стандарди се смета...