Tag Archives: состојба

obikolnica prekin

ЈП Македонијапат: Состојбата ја следиме будно, опремени екипи се постојано на терен

Поради обилните врнежи од дожд и надојдената вода, во прекин е сообраќајот по обиколница Скопје, од клучка Хиподром до клучка Сарај. Прекинот ќе трае до завршување на активностите околу расчистувањето...
svleciste aerodrom

Владата се вклучува со поддршка во справувањето со поплавите- Формиран Кризен штаб во Скопје

Град Скопје формираше Кризен штаб по силното невреме кое попладнево го зафати Скопје. Состојбите се следат и се дејствува на терен. Онаму каде што е најкритично и најпотребно екипите се веќе на терен...
ivanov

Кабинет на Иванов: Внимателно се следи безбедносната состојба

Претседателот Ѓорге Иванов со особено внимание ги следи настаните и развојот на состојбите во пријателска Република Турција. Во постојан контакт е со сите безбедносни институции во Македонија, со...
floridaa

Вонредна состојба во Флорида поради бурата Колин

Гувернерот на Флорида, Рик Скот, вчера прогласи вонредна состојба во државата заради тропската бура Колин, која е проследена со поројни дождови и силни ветрови, пренесоа американските медиуми. Во реонот...
pozarrrr

Вонредна состојба во дел од Русија – Беснеат шумски пожари

Шумските пожари во Русија зафатија површина од речиси 60.000 хектари, поради што во два региони на исток во замјата е прогласена вонредна ситуација, јавува ТАСС. Според податоците на руските власти, во...
migranti granica

Стабилна и мирна ситуацијата на македонско-грчката граница

Стабилна и мирна во моментот е ситуацијата на каменот 59 на македонско-грчката граница откако денеска мигрантите кои се уште се наоѓаат во дивиот камп во Идомени се обидуваа во неколку наврати да се...
gradi pregled 1

Внимавајте: Знаци на градите кои откриваат какво ви е здравјето

Нагло зголемување на градите – Може да значи дека сте се здебелиле. Имено, после пубертет растот на градите се поврзува со зголемување на телесната маса, односно доколку повеќе јадење, помалку сте...
odronnn

Состојба на патиштата – Каде има одрони а каде градежни работи?

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива по суви коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание...
bolni migranti

Мигрантите во сите земји да имаат третман според меѓународните стандарди

Мигрантите се човечки суштества и имаат човекови права. Нивниот третман од секоја земја мора да е во согласност со меѓународните стандарди. Потребно е сите земји да обезбедат нивно преживување, транзит,...
razvedeni

Лани рекорден број на разводи во Албанија

Минатата година се смета за „година на разводи“ во Албанија, бидејќи е забележан вистински рекорд на раскинување на бракови, пренесува МИА. Податоците на албанскиот Институт за статистика говортат...