Tag Archives: статистика

srcev udarr

Болестите на циркулаторниот систем најчеста причина за смрт лани во Македонија

Во Република Македонија минатата година бројот на умрени лица е намален за 0,2 отсто и изнесува 20.421 лице, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци поголем број се од машки пол...
drzaven zavod za statistika

Годинава намален е бројот и на бракови и на разводи

Во Македонија во првиот квартал годинава биле склучени 2.566 бракови, или за седум проценти помалку споредено со истиот период од  минатата година, објави денеска Државниот завод за статистика. Во првите...
ucenici uzinki

Се намалува бројот на ученици во основните и средните училишта

Бројот на ученици во редовните основни училишта на крајот на учебната 2015/2016 година изнесувал 185.119 и забележува намалување од 1,7 отсто во однос на претходната учебна година, објави Државниот завод за...
stanovi

Лани становите биле поевтини во просек за 6,5 проценти

Просечната цена на метар кваратен станбена површина во 2016 година изнесувала 43.091 денар, што е за 6,5 проценти помалку во однос на 2015 година, објави денеска Државниот завод за статистика.   Во Скопје...
majka

Најмлади мајки во ЕУ се Бугарките

Жените во Бугарија своите први деца ги раѓаат во просек на 26-годишна возраст, што ги прави најмлади мајки на новороденчиња во рамки на ЕУ, покажуваат податоците на Европсата статистичка агенција –...
udovo soobrakaj

За една деценија во сообраќајки во Албанија животот го загубиле 3.184 лица

На меѓународниот ден на сеќавањата на жртвите од сообраќајни несреќи, албанската сообраќајна полиција изнесе вознемирувачки податоци за бројот на загинати и повредени лица во изминатата деценија. „Сообраќајните...
kosovo-statistika

Црна статистика: Убиствата во Косово во пораст

Полициската статистика потврдува дека во изминатиот период од годинава, во Косово регистрирани се 23 убиства,што е за дванаесет убиства повеќе споредено со лани истиот период. -По војната на Косово,во...
brak

Ако подоцна стапите во брак ризикот за брз развод е поголем

Долгото чекање понекогаш и се исплати, но статистиката вели дека шансите се поголеми да ве чини развод. Николас Волфингер – социолог на Универзитетот во Јута предупредува дека ризикот вашиот брак...
pazar

Трошоците на живот во јуни исти како во мај

Трошоците на живот и цените на мало во јуни во однос на мај годинава останале непроменети, додека споредено со јуни лани се намалени за 0,7 проценти, објави денеска Државниот завод за статистика. Пораст...
zeni

Во овие држави има многу повеќе жени отколку мажи

Според статистичките податоци, во овие земји има далеку повеќе слободни девојки отколу мажи. Украина Оваа земја е позната по убавите девојки. Со оглед на тоа дека ги има повеќе од мажи, тие можаат слободно...