Tag Archives: температура

zima stud

Се врати зимата – Во поголем дел од Македонија утринава температури под нулата

Во поголем дел од Македонија утринава се измерени температури под нулата. Најстудено било во Лазарополе каде минималната температури изнесувала – 8 степени, а најтопло во Гевгелија и Дојран каде...
zima stud

Снег и температури околу нулата утрото на неколку места во Македонија

Времето во Македонија утрово е облачно и посвежо, на повеќе места со врнежи од дожд, поинтензивни на југот од земјата. Дува слаб северен ветер, поинтензивен на повисоките места и во Гевгелиско. Според...
vreme

Заладување од пет до шест степени од понеделник

Опаѓање на температурата за пет до шест степени се очекува од утре вечер кога Македонија ќе ја зафати влажен бран, проследен со поројни врнежи, грмежи и засилен северен ветер. Како што информира УХМР,...
mleko pregrada

Млекото не смеете да го чувате во преградите на вратата од фрижидерот!

Eкспертите предупредуваат дека е штетно за нашето здравје доколку редовно го чуваме млекото во преградите на вратата од фрижидерот, што многумина по навика и го прават. Образложението е едноставно....
vreme

Умерено облачно со слаб ветер и температура до 16 степени

Времето  во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност и слаб јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус два до пет, а дневната од седум до 16 степени. Во Скопје слично време, сончево...
gorestiniiiii sonce

Во Австралија измерени рекордни 48 степени во фекруари

Австралиските итни служби се подготвуваат за потенцијална катастрофа, откако мораа да локализираат над 50 пожари во државата Нов Јужен Велс поради топлотниот бран кој го погоди источниот брег на земјата. Метеоролозите...
stud

Во јануари годинава измерена најниската температура досега – 28 степени

Во јануари годинава, кој според метеоролозите беше екстремно студен, се измерени најниските средномесечни температури досега. На 8 јануари во Берово се измерени – 28 степени. Според информацијата...
vreme

Утре температура до 11 степени

Времето утре во Македонија ќе биде променливо облачно, по одделни котлини со ниска облачност и појава на магла особено претпладне. Во крајните западни делови ќе има слаб локален дожд, а на повисоките...
vreme

Утре дневни температури до 8 степени

  Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од источен и североисточен правец. Утринските температури ќе се движат од -13 до -4, а дневните ќе бидат во интервал од 2...
studeno-vreme

Температури над нулата од петок

Нов влажен бран со дожд, снег и пораст на температурата ќе ја зафати Македонија од петок. Утре изутрина ќе биде многу студено, во поголем дел од земјава под -15 степени, а во текот на денот претежно сончево...