Tag Archives: топло време

rabotnici toplo

Препораки од ИЈЗ за заштита од топлото време

Институтот за Јавно Здравје на Македонија апелира до граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита од високите температури поради тоа што земјава е зафатена од жолтата фаза. Се препорачува...
preventivni pregledi

Спасен животот на шестмина скопјани на пунктовите за заштита од топло време!

На шестмина скопјани им бил спасен животот на превентивните пунктови за заштита од топлото време. Имале многу висок крвен притисок и итно биле испратени во најблиската болница.  Според лекарите,...
mozocen

Топлото време го зголеми бројот на пациенти со мозочен удар во штипската Клиничка болница

Зголемен е бројот на пациенти на Одделението за Неврологија во штипската Клиничка болница. Лекарите велат дека причина е топлото време во април, а за само 12 часа во текот на викендот регистрирале осум...
toplo vreme

Топлотен бран од вторник до петок – Ќе има високи температури невообичаени за овој период годинава

Од (вторник), 15 септември  до 18 септември (петок),  подрачјето на Македонија ќе биде под влијание јужно воздушно струење и доста топла и сува воздушна маса од Медитеранот.  Која ќе предизвика и доста...
toplo vreme

Трудниците и хронично болните над 60 години ослободени од работа до 4 август

Во периодот до вторник (4 август) продолжуваат да важат донесените препораки за ослободување од работните обврски на бремените жени и хронично болните лица на возраст над 60 години, како и препораките...
gorestini

Горештини во Скопје – Старец доживеал мозочен удар на улица

Денеска во претпладневните часови повозрасен граѓанин на Скопје доживеал мозочен удар на улица. Веднаш била повикана Брза Помош кои го транспортирале до соодветната здравствена установа. Како последица...

За една недела над илјада јавувања на „Ало докторе“

Од 15 септември лани досега на телефонската линија за медицински совет „Ало докторе“ се регистрирани 42.054 повици. За една недела, од 6 до 12 јули на 02/15 123 има 1.005 повици. Како што информира Министерството...

Утре и задутре пола Македонија со температури од портокалова фаза

Три региони во Македонија утре и задутре ќе бидат зафатени од топлотен бран-портокалова фаза, соопшти Министерството за здравство, повикувајќи се на најавата на метео-алармот од Управата за хидрометеоролошки...

За еден ден 8 лица паднале во несвест од горештините

8 лица колабирале од топлото време за еден ден само во Скопје.Четворица паднале во бесознание додека се движеле по улица. Утринава Брза помош интервенирала и кај двајца скопјани кои биле на гробишта...
gorestini

Утре пекол – Македонија во жолта фаза

Македонија од утре во жолта алертна фаза која значи подготвеност . Според најавата од Управата за хидрометеоролошки работи утре и задутре ќе биде сончево и многу топло со температура до 38 степени и...