Tag Archives: топло

toplo

Денеска до 42 степена, да се избегнува престој на отворено од 11 до 17 часот

Бремените жени и хронично болните на возраст над 60 години да бидат ослободени од работа, а градежните работници да не работат на отворено од 11 до 17 часот, се дел од препораките на Министерството за здравство...
vreme sonce

Топло до 38 степени, од недела заладување

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен и југозападен правец. Утринската температура ќе се движи од 12 до 20, а дневната од...
toplo

И денеска многу топло со УВ индекс 9

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло. Попладне на повеќе места ќе има услови за појава на нестабилност со пороен дожд и грмежи, не е исклучено локално овие процеси да бидат и поинтензивни....
pekolno vreme

Наредните денови топло и над 35 степени

Под влијание на многу топла воздушна маса, до крајот на оваа седмица, како и во текот на наредната работна седмица, времето во Македонијан ќе биде претежно стабилно и многу топло, соопшти УХМР. Максималните...
toplo

Денеска официјално почна летото

Во Македонија и на северната хемисфера на Земјата изутринава во 06 часот и 24 минути почна летото. Во истовреме, на јужната полутопка настапи зимата. Денешниот 172 ден е најдолг во годината и ќе трае 15 часа...
pekolno vreme

И денеска сончево и топло

 Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од седум до 16, а дневната од 28 до 34 степени. УВ-индексот ќе има вредност 9. Во Скопје ќе...
vreme promenlivo

Претпладне топло, попладне повторно дождови

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, околу пладне и попладне нестабилно со локален пороен дожд и грмежи, особено во западните и североисточните предели. Ќе дува слаб до умерен...
toplo vreme

Денеска топло со температура до 34 степени

 Времето денеска ќе биде сончево и топло. Во попладневните часови ќе има услови за локална појава на краткотраен дожд и грмежи. Утринската температура ќе се движи од осум до 14, а дневната од 27 до 34 степени. Во...
vreme

Утре потопло ,а попладнето дожд

Сончево и уште потопло време, а попладне услови за локална појава на краткотраен дожд и грмежи, најавуваат за утре метеоролозите. Позначително дестабилизирање на времето ќе има од петок попладне, па...
prolet

Утре топло со температура до 29 степени

Времето утре во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и слаб до умерен западен ветер. Попладне во планинските предели ќе има услови за локален краткотраен дожд со ретки грмежи. Утринската...