Tag Archives: трансплантација

ucitelka donor

Хуман гест: Воспитувачка донирала бубрег на ученичка и ја спасила од дијализа

Американската воспитувачка на деца од предучилишна возраст, Бет Балиста и го спаси животот на својата болна ученичка со тоа што го донирала едниот бубрег, пренесува Би-Би-Си. Воспитуваката, инаку мајка...
transplantacija

Годинава направени четири трансплантации на бубрег од жив донор, од кадавер нема подолго време

Минатиот петок беше направена последната трансплантација, која е успешна, значи сите параментри за бубрежната функција се нормализирани и очекуваме пациентот набрзо ќе биде пуштен дома, изјави директорот...
transplantacija na lice

Сторија: По трансплантацијата на лице од починат донор живее нов живот

40-годишниот Турчин, Туран Чолак го живее својот втор живот. Во несреќа кога имал 3,5 години лицето целосно му било изгорено. Оттогаш повеќе од три децении живеел повлечен во себе, срамејќи се од околината....
crn-drob-brak

Не ја познавал, но и го спасил животот донирајќи и половина од црниот дроб – Сега се среќен брачен пар!

Кога Кристофер Демпси одлучил да донира половина од својот црн дроб на непозната жена, не можел ниту да сонува колку таа одлука ќе му го промени животот и во која насока ќе го однесе. Љубовната приказна...
transplantacija

Сторија: Татко од Кочани со дарување бубрег го спасил синот од дијализа

Младиот Иван од Кочани го живее својот втор живот. По една година помината на дијализа кога секој втор ден морал да оди на прочистување на крвта, ова 23 годишно момче добило втора шанса. Неговиот татко...
oko

Најстариот донатор на органи има 108 години – Го спасила видот на млада девојка

Жена чија рожница по нејзината смрт во 108 година е трансплантирана на една девојка, стана најстаро лице на светот кое ги донирало своите органи. Жената, чие име не е познато во јавноста, спасила вид на...
bolnica vatikan

Дете од Гевгелија утре итно оди во Ватикан за трансплантација на црн дроб

Осумгодишно дете од Гевгелија утре како ургентен случај ќе биде примено во болницата Бамбино Џезу во Ватикан. Ставено е на приоритетната листа за трансплантација на црн дроб од починат донор. Поради...
transplantacija

После една година успешно извршена трансплантација на бубрег од жив донор

После една година успешно е извршена трансплантација на бубрег од жив донор на скопските клиники, а закажани е уште три до 1 јули, истакна денеска претседателот на Македонското здружение за нефрологија,...
glava transpl

Подвиг во медицината – Во 2017 за прв пат ќе има пресадување на глава на друго тело!

Русин, кој страда од фатално заболување, ќе стане првиот човек во светот, чијашто глава треба да биде пресадена на друго тело, објави списанието „Њу Сајнтист”. Компјутерскиот експерт Валери Спиридонов...
transplantacija

Тодоров: Основањето Центар за трансплантација во собраниска процедура

Основањето Центар за трансплантација на органи во Македонија е во собраниска процедура, изјави министерот за здравство Никола Тодоров, кој денеска на посети ЈЗУ Општа болница во Велес. Со тој закон,...