Tag Archives: трудници

gorestiniiiii sonce

Македонија три дена во портокалова фаза- Трудниците и хронично болните да не одат на работа

Согласно најавата на метео-алармот од Управата за хидрометеоролошки работи, во текот на следните три дена, почнувајќи од утре (четврток-29 јуни) до сабота (1 јули) територијата на целата држава ќе биде...
studdd

Надлежните со препораки – Трудниците и хронично болните над 60 години утре и задутре да бидат ослободени од работа

Сите надлежни институции остануваат подготвени и на терен за да одговорат на предизвиците што може да се појават од најавеното време. Владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев на денешната прес-конференција...
zika trudnica

На трудници во САД заразени со Зика им бил направен абортус

Заразување со вирусот зика било потврдени кај девет бремени државјанки на САД, јави ДПА. Сите тие посетиле или живееле во места каде што вирусот активно се распространува. Три од нив родиле и во еден...
zika bebe

Вирусот Зика ги исплаши и трудниците во Македонија

Вирусот Зика ги исплаши трудниците во Македонија. По илјадниците случаи на родени бебиња со многу мали глави во Бразил,  бремени жени овие денови барале совети од нивните гинеколози.  Што да прават...
zikaaa

Опасниот вирус Зика го има во 23 држави – СЗО предупредува за негово ширење и во други земји

Светската здравствена организација предупредува дека опасниот вирус Зика може да се прошири на голем број држави и најверојатно ќе се прошири во Јужна и Северна Америка. За тој вирус што го пренесуваат...
virus zika

Вирусот Зика опасност за трудници – СЗО со предупредување

Вирусот Зика, што го пренесуваат комарците, а за кој се претпоставува дека предизвикал оштетување на мозокот кај бебиња во Бразил, најверојатно ќе се прошири во сите држави на американскиот континент,...
bremena pregled

Бесплатни прегледи и за трудниците кои немаат здравствено осигурување

Бесплатни здравствени услуги и за трудниците кои немаат осигурување.  Од првиот преглед, биохемиски анализи и брисеви до самото породување нема да платат ниту денар. Одлуката е на сила од вчера и е...
merki todorov

Нови мерки – Трудниците нема да плаќаат ниту денар за прегледи и испитувања

Бесплатни гинеколошки и микробиолошки прагледи на бремените жени, биохемиски анализи вклучувајќи го и подродувањето, советување на бремените жени при посетата од страна на патронажните служби, советување...
toplo vreme

Трудниците и хронично болните над 60 години ослободени од работа до 4 август

Во периодот до вторник (4 август) продолжуваат да важат донесените препораки за ослободување од работните обврски на бремените жени и хронично болните лица на возраст над 60 години, како и препораките...
tatjana

Македонките првото дете го раѓаат на иста возраст со Европејките

Македонките првото дете го раѓаат на 28 години. Ова е просекот според најновите податоци од Државниот завод за статистика. Жените од градовите стануваат мајки на 29, а оние од село на 27 години. Според...