Tag Archives: урина

sofijanova

Софијанова: Бубрежните инфекции кај децата во пораст – Неопходни се рутински прегледи

Родителите мислеле дека е настинка, а лекарите од Детска Клиника откриле дека детето е родено без еден бубрег а постоечкиот почнал да откажува. Високата температура кај едноипол годишно дете од скопско...
helikopter 1

Откриени траги од алкохол во крвта на пилотот на паднатиот воен хеликоптер во Србија

Во извештајот на српското Обвинителство за падот на воениот хеликоптер се наведува дека во крвта и урината на пилотот Омер Мехиќ се пронајдени траги на алкохол, објави Б92. Резултатите од обдукцијата...
urina

Промени во урината кои не смеете да ги игнорирате

Промените во урината може да укажуваат на сериозни проблеми, инфекции и болести. Важно е навремено да реагирате и да посетите доктор кој ќе знае точно да ги протолкува симптомите. Овие 7 промени во урината...
golman

Наместо вода навивачи на голман му дале урина

Голманот Рето Фелдер од швајцарскиот фудбалски клуб Мурија се закани дека ќе ги тужи навивачите на Баден кои за време на натпреварот наместо вода му подметнале урина. Фелдер изјави дека му било многу...

Како да се грижите за вашите бубрези?

По повод светскиот ден на бубрегот, Институтот за јавно здравје објави корисни информации за граѓаните како, кога и што да направат кога се во прашање бубрезите. Дали сте под ризик?  Дали имате покачен...
urina

Откривање на рак преку урина?

Научници развиле тест со кој може да се открие рак на дебелото црево и се надеваат дека наскоро ќе може истиот метод да биде користен за откривање на сите видови на рак. Мокрењето на стап во домашни...
krava

Неверојатно – пијат урина од крава за да бидат здрави

Во средновековниот индиски град Агра по дестици луѓе стојат пред местото каде се одгледуваат крави за да добијат свежа чаша на кравја урина. Тврдат дека урината од крава ги лечи сите болести – вклучувајќи...