Tag Archives: хирург

operacija

Зошто хирурзите во операциона сала носат зелена или сина облека?!

Првично, медицинските лица носеле бела облека, сè до 1914 година кога еден влијателен доктор се откажал од традиционалната униформа во корист на зелената, односно сината униформа. Проблемот бил во тоа...
hirurg star

Русинка на 90 години е најстариот хирург во светот – Оперира четири пати неделно!

Аља Илинична од рускиот град Рјазањ има 89 години и официјално е најстариот хирург на светот. И по повеќе од 10.000 операции, оваа бабичка нема намера да се пензионира. Со медицина се занимава полни 67 години,...
pienje

Дали рударите, новинарите и хирурзите се потенцијални алкохоличари – Проверете!

Ѕидарите, молерите, електричарите, но и новинарите и хирурзите ги бие глас дека се склони да станат алкохоличари. Дали е тоа вистина. На некои работни места не само што е нормално со ручекот да се напиете...
dr-henri

Почина хирургот кој измисли техника на прва помош за спасување од задушување

Американскиот лекар Хенри Хајмлих, кој го откри „Методот на Хајмлих“, почина на 92 години. Тој ќе остане запаметен по тоа што ја измисли техниката на прва помош – притисок врз абдоменот за прочистување...
starec-cvekinja

Рецепт за долг живот – Хирург до 74, во пензија отишол на 95 а на 100 години сади цвеќиња!

Дали верувате дека во светот постои човек кој отишол во пензија на 95 години? Доказ дека тоа е можно е докторот Елсворт Ворхем, славен кардиохирург кој неодамна наполнил 100 години. Тој во животот поминал...
surgery 11

Скандал: Хирург танцувал за време на операција (видео)

Колумбискиот естетски хирург Давид Махана го навлече гневот на јавноста во неговата земја, откако на социјалните мрежи се појави видео на кое тој танцува за време на операција, при тоа држајќи во раката...
farmacevtska komora

Фармацевтската комора гo осуди нападот врз докторот од дигестивна хирургија

Фармацевтската комора на Македонија најостро го осуди нападот врз докторот од Клиниката за дигестивна хирургија, кој пред неколку дена од огнено оружје беше повреден на своето работно место. Претседателот...
doktori protest

Вработени на скопските клиники на протест за поддршка на повредениот хирург Љубомир Огненовиќ

Група здравствени работници од неколку клиники организирани од Самостојниот синдикат на клинички центри, денеска одржаа собир во знак на поддршка на д-р Љубомир Огњеновиќ од Клиниката за дигестивна...
urgenten policija 1

По 30 дена притвор за браќата од Скопје за обид за убиство на хирургот

Судија на претходна постапка им одреди по 30 дена притвор на браќата од Скопје за обид за убиство на хирургот Љубомир Огненовиќ. Според пријавата во лекарот пукал помалиот брат, а поголемиот кршел на...
policija urgenten

Четири кривични пријави за напаѓачите на хирургот – Осомничените браќа на распит во суд

Околу 9.15 часот утрово во скопскиот Кривичен суд започна распитот на двајцата браќа осомничени за вчерашниот инцидент на дигестивна хирургија и пукање на хирургот Љубомир Огненовиќ. Полицијата поднесе...