Tag Archives: цигари

cigari

Половина од македонските граѓани пушат цигари

Намалување на трендот на пушењето кај тинејџерите од 13 до 15 години и зголемување на бројот на пушачите од 15 до 64 години во однос на минатите години покажуваат податоците од истражувањето на Институтот...
poliklinika bit pazar

ЈЗУ „Здравствен Дом на Скопје” спроведува работилници во училиштата за заштита од дрога, алкохол и цигари

Едукативни работилници за превенција и заштита од употреба на дрога, алкохол и цигари, на трета и четврта година во средните училишта во Градот Скопје од денеска до 15 мај ќе спроведе ЈЗУ „Здравствен...
slika cigari

Жена тврди дека тутунски комбинати без дозвола користат фотографија од нејзиниот починат татко

Шокирана 42 годишна жена тврди дека вознемирувачка фотографија кои се користи на пакувањето на цигарите ширум светот е всушност нејзиниот починат татко. Џоди Чарлс вели дека 110 отсто сигурна оти тоа...
cigari

Истражување: Цигарите ве прават депресивни, а не ве смируваат

Пушачите имаат 70 отсто поголеми шанси да страдаат од депресија и анксиозност, покажува нова студија. Истражувачите велат дека оставањето на пушењето може да им помогне на луѓето да се борат против...
mobilni aparati

Внимавајте: Мобилниот телефон и цигарите ви ја одземаат енергијата

За да го кренете вашето енергетско ниво, мора да бидете свесни кои предмети во вашето окружување може да влијаат на животната енергија со која што зрачите. Еве неколку совети на брзина. Што ќе ви помогне...
POSED BY MODEL. Generic photo of a teenager drinking alcohol. Children under 15 should not drink a drop of alcohol, even at home, the Government's chief medical officer said today. PRESS ASSOCIATION Photo. Picture date: Thursday January 29, 2009. Sir Liam Donaldson received the backing of health campaigners for attempting to clear up some of the 'mixed messages' given to parents about their children and drinking. See PA story HEALTH Alcohol. Photo credit should read: David Jones/PA Wire

Истражување: Секој четврти тинејџер во Македонија пие повеќе од 5 алкохолни пијалоци на излегување

Вкупно 24,2 проценти од младите пушеле цигари и 38 отсто употребиле алкохол во последните 30 дена, покажуваат резултатите од извештајот за Употребата на цигари, алкохол и дроги кај училишната младина во...
Passive Smoking In Car

Шкотска забрани пушење цигари во автомобили во кои има деца

Во Шкотска денеска во рамки на владиниит план „Генерации без тутун“ во сила стапи новиот закон за забрана за пушење во автомобили, во кои се наоѓаат деца. Согласно новиот закон, полицијата лицата кои...
zagadenost

Во некои градски средини, загадениот воздух поопасен и од 10 испушени цигари на ден!

Новите предлози на Европскиот Парламент се однесуваат на поамбициозните национални ограничување на емисиите на клучните загадувачи, вклучувајќи ги NOx честичките и сулфур диоксидот, пренесува МИА. “Загадувањето...
diazepam

Диазепам пред тест или поради дечкото – Секој десетти македонски тинејџер пие седативи

Диазепам за љубовни проблеми или за опуштање пред тест… Секој десетти тинејџер во Македонија пие седативи на своја рака. Повеќе лекови за смирување користат девојчињата, покажува последното истражување...
pusenje

Секоја цигара го скратува животот за 12 минути, во Македонија има 700.000 пушачи

Четирисет  и пет до педесет проценти од полнолетните жители во Македонија се пушачи, покажуваат последните податоци на Институтот за белодробни заболувања и туберкулоза чии екипи по повод Светскиот...