Tag Archives: чоколадо

cokoladaaaaa

Која нација јаде најмногу чоколадо?

Количините на потрошено чоколадо се зголемени за 13 отсто во Индија. Друга земја во која има раст на продажбата на чоколадо е Полска и тоа за два проценти. Во Русија, Кина и Бразил има пад од шест отсто. Во...
cokoladaaaaa

Чоколадото расте на дрво – Во ова веруваат британските деца!

Според анкета направена од една британска прехранбена компанија, децата во Обединетото Кралство сметаат дека пашканатoт, па и чоколадото растат на дрво, а крушите „растат во двојки“, пренесува „Дејли...
cokoladaa

Србин сакал да се самоубие со 20 чоколади и 6 литри газирани сокови!

Лекарите во Ургентниот центар во Лесковац останале шокирани кога било донесено момче кое се обидело да се самоубие со слатки и газирани сокови. Се работи за 30-годишно момче кое изело 20 чоколади и испило...
cokolada

Докажано: И црната и млечната чоколада имаат исто калории

Наместо злогласното полномасно млечно чоколадо како добар компромис се чини јадењето црно чоколадо, но не е баш така, предупредува Хелга Струбер од германското Нутриционистичко друштво. Поголемиот...
crno cokolado

Чоколадо кое го забавува стареењето!!

Научници од Кембриџ успеале да направат посебен вид чоколадо кое има тенденција да го забавува стареењето. Оваа посебна чоколада ја обновува кожата така што го забавува процесот на стареење, тврдат...
cokolada

Митовите за чоколадото не се вистина – Ниту создава акни, ниту ги расипува забите

Чоколадото со години беше на листата намирници кои треба да се избегнуваат, бидејќи е штетно по здравјето, но се покажа дека повеќето од тие митови немаат врска со вистината. Чоколадото како и сите бескрајно...
cokolada

Германците јадат 11,6 кг чоколадо годишно

Германците трошат 11,6 килограми чоколадо годишно по жител, а Британците 9,7 килограми, пишува францускиот весник Фигаро. На овој список, објавен по повод одржувањето на 19. Салон на чоколадото во Париз,...
crno cokolado

Чоколадото причина за губење на памтењето

Љубители на чоколадо кои не можат да го замислат денот без да јадат нешто благо може да имаат проблеми со слаба меморија, тврдат  научници од болницата Charité во Берлин. Тие анализирале 140 здрави доброволци...
cokolado

Мрачната страна на белото чоколадо

Производителите на  бело чоколадо, наместо какао путер користат растителни масти поради што белото чоколадо не може да послу=и ни како најлоша замена. “Белото чоколадо е слаток отров кој не ги обезбедува...
crno cokolado

Произведено здраво чоколадо

Швајцарската компанија „Бери Калебо“ (Barry Callebaut) произведе таканаречена здраво чоколадо, кое до крајот на месецот ќе се најде во продажба. Актикоа е црно чоколадо која соддржи флавоноли кои ги прават...